SON DAKİKA

21 Aralığa Saatler Kala

AHMET HAMDİ[email protected]
KIRSALA BAKIŞ
Bu haber 22 Aralık 2019 - 20:16 'de eklendi ve 2.484 kez görüntülendi.

21 Aralık 1963 gününü bizler kitaplardan okuyarak öğrenmekle beraber, büyüklerimizden dinleyerek öğrenmeye çalıştık.

Dile kolay!

Tam tamına 56 yıl öncesinden bahsediyoruz, 56 yıl demişken yarım asrı geçen altı yıl da var tabi.

Bizler Kıbrıslı Türkler olarak 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin %30 ortağı oranında imzaları atmıştık.

Gün 21 Aralığı yani en uzun gecenin tarihini, yıl ise 1963’ı gösterdiği zaman Kıbrıslı Türkler ortak oldukları Kıbrıs Cumhuriyetinden bazı vatandaşlarımızın söylediğinin aksine kanla atılmıştır.

Kimi Türk köyleri 1960’lı yıllarda göçmen olmaya zorlanmış, kimi Türk köyleri 1960’la birlikte Mutlu Barış harekâtına gelene dek üç kez göçmen olmaya zorlanmıştır ve olmuştur da.

Ogünlerin bizlere bıraktığı en büyük miras ise unutulması güç derin acılar, insanlığa aykırı katliamlar ve en önemlisi özgürlüğünden yoksun, demokrasisinden yoksun kamplarda yaşayan Kıbrıs Türk Halkı’nın anıları ile birlikte hatırlanması acı veren gerçekler olmuştur.

21 Aralığa günler kala ise Federasyon oluşturalım diye yalvardığımız Rum komşumuz Kıbrıslı Türklere insanlık dışı uygulamalar gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen GCSE Türkçe dalı sınavında dünya birincisi olan BEAL 10. sınıf öğrencisi Berilsu Meral’in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kökenli olması sebebiyle ödül törenine katılmasına Rum komşumuz tarafından izin verilmedi. Hukuki veya teknik hiçbir gerekçeyle açıklanamaz bu durum, 21 Aralık 1963 de gerçekleşen insan dışı muamelenin kansız modelidir.

İşin özü şu bizler Kıbrıslı Türkler olarak nereye gideceğimiz bilmediğimiz takdirde, birileri bizleri bir yerlere götürme çabası içinde olacaktır.

Olmaya devam edecektir!!

‘Milli mücadele ve Şehitler Haftası’ sebebiyle yazdığım köşem aracılığıyla kendini Kıbrıs Türkü için feda etmiş şehitlerimize rahmet gazilerimize ise uzun ömürler dilemek boynumuz borcu.