SON DAKİKA

Akar: “”Ege, Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili hiçbir oldu bittiye müsaade etmeyeceğiz”

Bu haber 04 Temmuz 2020 - 18:56 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Libya’da gerçekleştirdikleri temas ve ziyaretlerin sonrasında, Mitiga Havaalanı’ndan, Orta Akdeniz’de görev yapan Türk Deniz Görev Grubu gemisine geçti.

Helikopterle TCG Giresun’a inen Akar ve Güler, Savaş Harekat Merkezi’nde çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Harekat Merkezi’ndeki görevlilerle tek tek görüşen Bakan Akar ve Güler gemi personeli ile bir araya geldi.

Akar, buradaki konuşmasında, Yunanistan’ın Ege’de son dönemde gerginliği artıran davranışlarına da dikkati çekti.

Deniz Kuvvetleri’nin Türkiye’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya kararlılıkla devam ettiğini dile getiren Akar, şöyle devam etti:

“Ege, Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili hiçbir oldu bittiye meydan vermeyecek, müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir çözüm uygun bir çözüm olmayacaktır, bunu herkesin bilmesi lazım. Türkiye, Kıbrıs’ta garantördür. Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin ve kendi haklarımızın gereği neyse bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, aynı dikkat ve hassasiyetle yapmaya devam edeceğiz. Bizim hak ve menfaatlerimizin çiğnenmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Diğer taraftan da iyi komşuluk ilişkileri, diyalog, barışçıl yol ve yöntemler çerçevesinde uluslararası hukuka, deniz hukukuna uygun şekilde yapılması gereken ne varsa yapacağız.”