SON DAKİKA

Amcaoğlu: “KIB-TEK’te acil yatırıma gerek yok”

Bu haber 11 Aralık 2019 - 17:24 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Olgun Selçuk Amcaoğlu, Dünya Bankası raporuna göre KIBTEK için 2022’ye kadar yatırıma ihtiyaç olmadığına dikkati çekti.

Katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin ekonomik konuları değerlendiren Maliye Bakanı Olgun Selçuk Amcaoğlu, ambulans ihalesi, 2020 bütçesi ve KIB-TEK hakkında açıklamalarda bulundu.

“SÜREÇ MAHKEMEDE”

Ambulans ihalesi ile ilgili açıklamasında göreve geldiğinde ihalenin açıldığının altını çizen Amcaoğlu, yaşanan süreci anlattı. Amcaoğlu, “Yaşanan süreçler dahilinde ilk alması düşünülen işletmeyle aldığı karar, askı süresince diğer işletmenin itirazlarıyla rekabet kuruluna başvurdu. Rekabet kurulunun o birinci hak sahibi oldu dediği işletmenin yetersiz bilgilendirilmesinden dolayı ikinci işletmenin, ihalenin 2. İşletmeye verilmesiyle ilgili bir değerlendirme ortaya çıktı” ifadelerini kullanarak, sonrasında, rekabet kurulunun tekrar değerlendirmesiyle 1. işletmeye vermesiyle karar ürettiği ortada dururken ansızın Sağlık Bakanlığı tarafından ihalenin iptali ile ilgili yazı komisyona ulaştırıldığını dile getirdi. Oradaki öngörünün ihale bedelinin bloke edilen bedeli üzerinde olduğu söylendiğini kaydeden Amcaoğlu, “Yetersiz kaynak nedeniyle iptal edildiği bildirildi. Olay şu an mahkemede. Birinci işletme yetkililer konuyu mahkemeye verdi. Biz de mahkemeden gelen neticeyle adımı atacağız” şeklinde konuştu.

“2019-2020 BÜTÇESİ ARASINDA RAKAM DIŞINDA NE FARK GÖRECEĞİZ?”

2020’de yaşanması öngörülen gelişmeler hakkında konuşan Bakan Amcaoğlu, yerel gelirdeki artış ve yatırım başlığındaki artışın dikkat çekeceğini söyledi. “Maaş ödemelerini yüzde 60-65 seviyelerine çekilmesi lazım” diyen Amcaoğlu, “sadece ek mesai başlığında ödediğiniz 195- 200 milyon seviyelerinde olacak” dedi. Amcaoğlu, “Sadece yatırım başlığında 2019 yılında 180 milyonluk yatırım başlığı mevcuttu” diyerek, geçmiş koalisyon hükümetinin ilk yaptığı yanlışın yatırım başlığından yüzde 10 tasarrufa giderek 160 milyona düşürmesi olduğunu söyledi. Amcaoğlu, “Arabanızı süreceğiniz asfalt yok, hastaneniz yok, okul yok, bunlar ortada dururken, siz daha fazla maaşı ve cari harcamaları yükselterek bu toplumu ileri taşıyamazsınız” ifadelerine yer verdi.

“BEKLENEN YEREL GELİRLERDE ARTIŞLARIN ÜZERİNE ÇIKILDI”

Bakan Amcaoğlu, bu yıl beklenenlerin yerel gelirlerde artışların üzerine çıkıldığını ifade ederek, yaklaşık yüzde 29’luk rakamlara ulaşıldığını kaydetti. Hedefin, personel giderlerini, cari harcamaları kendi mali gelirlerinizden öderken, kendi yatırımınızı yapabilmek olması gerektiğini kaydeden Amcaoğlu, “6 aydır bu konuyla ilgili sıkıntı işittiniz mi?” sorusunu sordu. Türkiye’den gelen 653 milyonluk ilk diliminin gelmesinden sonra kullanılan rakamın 521 milyon Lira olduğunu da paylaşan Amcaoğlu, bunun 512 milyonunun savunma başlığındaki ödemelere gittiğini, 47 milyonluk rakamın reel sektöre ayrılan, 97 milyonluk rakamın alt yapılara ayrılan kısımdan sadece aktarılan kısım 9 Milyon olduğunu ifade ederek, bununla birlikte 130 milyonluk kaynağın şu an serbest bırakılması için imzasının atılmasının beklendiğini dile getirdi. Amcaoğlu, “Bugüne kadar maaş ödemesi ve alt yapı yatırımları ile alakalı tamamına yakını kendi bütçemizden karşıladığımız bütün projelerle ilgili tek bir ödemeye ihtiyaç hissetmedik” ifadelerine de yer verdi.

KIB-TEK HAKKINDA

Yine son dönemin en çok konuşulan konusu olan KIB-TEK hakkında konuşan Amcaoğlu, Bakanlar Kurulunda konunun ele alınacağını ifade ederek, Ekonomi ve Enerji Bakanlığından gelecek dosyanın inceleceğini dile getirdi. Ülkenin yatırıma ihtiyacının olduğunu kaydeden Amcaoğlu, “dünya bankasının yaptığı araştırmaya göre 2022 yılına kadar yatırıma kesinlikle ihtiyacı yok. bu gerçekler ortada dururken 404 megavatlık bir kurulu gücü olan bu ülkenin, maalesef kendi üretiminde kendi söz sahibi olamama gibi bir sıkıntısı var. Bütün dünyada enerji üretimi kendi sorumluluğundayken KKTC’de maalesef böyle değil. Eski hükümetler döneminde imzalanan sözleşme gereği baz istasyonu profili olarak duran AKSA. AKSA bu ülkenin baz istasyonu olarak arz güvenliğinin başında duruyor. Yani siz arz güvenliğini sağlayabilme adına doğru adımlar atmak ortada dururken, yatırımları 333 gün güneş gören ülkede şartnameleri hazırlamış olmalıydınız” şeklinde sözlerini noktaladı.