SON DAKİKA

Anastasiadis özel jeti tasarruf için kullanmış…

Bu haber 13 Şubat 2020 - 20:28 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum Parlamento Denetim Komitesi’nde bir Arap Şeyhi’ne ait özel jetle gerçekleştirdiği yurtdışı ziyaretlerine ilişkin yaşanan tartışma üzerine yayınladığı yazılı açıklamada, söz konusu yolculuk için ilgili uçağın kullanımından kaçınılabileceğini, ancak kullanımıyla devlete ciddi tasarruf sağladığını kaydetti.
Rum Sayıştayı’nın, son dört yıllık ulaşım maksatlı kiralama maliyetlerine ilişkin raporlarında kamu parasını boşa harcama tespiti olmadığının açıkça görülmekte olduğuna işaret eden Anastasiadis, aksine, toplamda üç buçuk milyon euroluk tasarruf sağladığını belirtti.
Anastasiadis, ülke tarihinde ilk kez bir hükümet yetkilisinin muhalefet tarafından kamu parasını boşa harcamaktan değil de, kamu harcamalarından tasarruf etmekten eleştirildiğini ifade etti.
Aynı ailenin üyeleri olan, Suudi kökenli altı yatırımcının vatandaşlığa alınması konusuna da değinen Anastasiadis, kendisinin bu konuda yetkisi olmadığını söyledi.
Muhalefet milletvekillerinin açıklamalarının söz konusu şahıslara özel muamele edildiğini iddia etmesine rağmen, Sayıştay’ın bulgularının hiçbir şekilde böyle birdurumdan bahsetmediğini söyledi.
Anastasiadis, uçağın kullanımının bir bağış şeklinde olmadığını, kamuoyuna açıkladığı gibi dostça bir jest olduğunu kaydetti.