SON DAKİKA

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı onaylandı

Bu haber 11 Ağustos 2020 - 22:09 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi.

Bedelli askerlikle ilgili yeni düzenlemeler içeren Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda 1 ret oyuna karşılık 28 kabul oyuyla ve oy çokluğuyla kabul edildi.

UBP Milletvekili ve Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, bu tasarıya pandemi bedellisi de denebileceğini, bu değişikliklerin askerlik görevini yerine getirmekte sıkıntıya düşen ve bedelli ücretini ödeyemeyenler için yapıldığını kaydetti.

Hasipoğlu, bedelli askerlik hakkını kaybedenleri, hazırlanan yasayla 12 ay içinde başvurarak 1 ay içinde gereken işlemleri tamamlayarak, 5 bin 500 Sterlin ödeyerek yasal statüye kavuşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Yasadan kimin nasıl yararlanacağı hakkında bilgi veren Hasipoğlu, katkı koyanlara teşekkür etti.

Hasipoğlu, konuşmaların ardından yeniden söz alarak, yasanın bakaya veya kaçak tüm vatandaşları kapsadığını, yasanın genel gerekçesinin pandemi dolaylı yaşanan mağduriyeti gidermek ve bu gençlerin ülkeleriyle bağlarını koparmasına engel olmak olduğunu kaydetti.

Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesinin bu süreci uzatacağını, eğer makul bir öneri yapılırsa kabul edebileceklerini ifade eden Hasipoğlu, tasarıyı kendilerinin hukuki görüş alarak hazırladıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından tasarı oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi.