SON DAKİKA

Başbakan Tatar: “İngiltere’den direkt uçuşların başlaması mümkün”

Bu haber 13 Şubat 2020 - 20:08 'de eklendi ve 161 kez görüntülendi.

Başbakan Ersin Tatar, “İngiltere’den direkt uçuşların başlaması mümkündür. Gerekli düzenlemeler yeni terminalin de tamamlanmasının ardından yapılacak“ dedi.

Başbakan Tatar, İngiltere temaslarını tamamlamasının ardından beraberindeki heyetle birlikte bu akşam yurda döndü.

Ercan havalimanında basın toplantısı düzenleyen Tatar, İngiltere temasları halkında basına bilgi verdi.

Tatar’ı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Çalışma ve Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve bürokratları karşıladı.

Temaslarının çok yararlı geçtiğini dile getiren Tatar, ilk önce İngiliz parlamentosunda olumlu görüşmeler yapıldığını söyleyerek, parlamentoda yeni döneme girilmesinin avantajının görüldüğünü kaydetti.

İngiliz Parlamentosu’nun şu andaki yapısının Kıbrıs’ı en yakından bilen milletvekillerinden oluştuğunu gördüğünü dile getiren Tatar, artık Kıbrıs Türk halkının sesinin daha da yüksek duyulmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının hak arayışında lobicilik faaliyetlerinin daha da artması gerektiğini dile getiren Tatar, İngiltere’de yaşayan yaklaşık 5 yüz kişinin üzerinde Kıbrıs Türkü ile gerçekleşen konferansta bir araya gelerek sorunlarını ve fikirlerini de dinlediğini söyledi.

Tatar, İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türklerinin daha da lobicilik yapması gerektiğini de kaydetti.

Başbakan Tatar, İngiltere’deki Kıbrıs Türklerinin en önem verdiği konunun seçme ve seçilme hakkı olduğunu fakat seçilme konusunun Anayasal bir düzenleme gerektirdiğinden dolayı ilk olarak seçme hakkı konusunun ivedilikle yapılması gerektiğini kaydetti.

İngiltere’de vakıflara ait bir binanın daha yararlı kullanılması için gerekli çalışmanın da yapılacağı sözünü verdiğini söyleyen Tatar, İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türklerinin de katkısıyla lobicilik faaliyetlerinin artırılması gerektiğini belirtti.

Tatar, İngiltere’de artık Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi konusunun geçmediğini söyleyerek, Kıbrıs’ta artık yeni bir yola girilebileceği yönündeki çözüm modelinin daha gündemde olduğunu gördüğünü kaydetti.

Tatar, İngiltere’nin adayı çok iyi bildiğini ve Brexit’ten sonra yeni bir sayfa açacağını belirtti.

Direkt uçuşlar konusunda bir sempati olduğunu da gördüğünü dile getiren Başbakan Tatar, buradaki havaalanında yapılacak gerekli düzenlemenin yapılması ve güvenlik tedbirlerinin artırılarak direk uçuşların başlaması için de en erken zamanda girişimlerin yapılacağını söyledi.