SON DAKİKA

Bedelli Askerlik Yasası değişiyor

Bu haber 07 Temmuz 2020 - 21:47 'de eklendi ve 183 kez görüntülendi.

Bakanlar Kurulu, bedelli askerlik imkanı ile bağlantılı Askerlik Yasası’nda, Değişiklik Yasa Tasarısı’nı da değerlendirerek karara bağladı.

Tasarı Meclis’e sevk edildi.

Tasarı Askerlik Yasası’nda dört temel noktada değişiklik içeriyor.

Buna göre, 1 Ocak 2016 tarihi öncesinde gerek yoklama kaçağı gerek firar durumunda olan, yükümlülüklerini yerine getiremedikleri için hak kaybına uğrayanlara belirli bir miktar ödeme yapma suretiyle mükellefiyet hizmetlerini yerine getirebilmelerine imkan sağlanacak ve mağduriyetler önlenecek.

15 GÜN ASKERLİK YAPAN 3 BİN STERLİN ÖDEYEREK DİĞER 15 GÜNDEN MUAF OLACAK

Daha önce yurtdışında gerek eğitim gerekse çalışma maksadıyla bulunuyor olma hasebiyle, yasanın 15. Maddesi altında özel statüden yararlanan kişiler 15 günlük askerlik hizmetlerini yerine getirdikten sonra geriye kalan 15 günlük askerlik hizmetlerini bu salgın nedeniyle yapmalarına gerek olmaksızın sadece 3 Bin Sterlin ödeme yaparak geriye kalan 15 günü yapmaktan muaf olacak ve askerlik mükellefiyetlerini yerine getirmiş sayılacaklar.

30 GÜN ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜ OLAN 6 BİN STERLİN ÖDEYEREK MUAF OLACAK

Ayrıca, gerek eğitim gerekse yurtdışında çalışma çerçevesinde özel statüde bedelli askerlik hakkı kazanmış, ancak henüz hiç askerlik yükümlülüklerini yerine getirmemiş olanlar, yani 30 gün askerlik yükümlülükleri olanlar, 6 bin Sterlin ödeyerek mükellefiyetlerini yerine getirmiş sayılacak.

YURTDIŞINDA YAŞAYANLAR BİN STERLİN ÖDEYEREK ASKERLİKTEN MUAF OLACAK

Yurtdışında doğan ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarla ilgili düzenlemeyle de, özel statü ile bedelli hakkı bulunanlar 31 Aralık 2022 tarihine kadar kendileri tercih ederse, Bin Sterlin ödeme yaparak mükellefiyet hizmetlerini yerine getirmiş sayılacaklar.

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan değişiklik yasa tasarısı, Meclis’te ilgili komitelerde görüşülüp Genel Kurul’da onaylandıktan ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek.