SON DAKİKA

Berova: “Federasyon süreci öldü”

Bu haber 08 Kasım 2019 - 19:15 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili Özdemir Berova “ Kıbrıs konusundaki federasyon sürecinin öldüğünü” vurguladı.

Berova katıldığı TV programında iç ve dış konuları değerlendirdi.

Kıbrıs meselesi ile ilgili görüşmelerin 1968 yılında başladığını anımsatan Berova, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Montana görüşmesinden sonra “Bizim neslimiz için son fırsattı, başaramadık ” ifadelerini kullandığını hatırlatarak, Montana görüşmelerinde bu sürecin sonladığının görüldüğünü kaydetti. “UBP, ciddi çalışmalar yapan bir parti” diyen Berova, yaptıkları çalıştayda konuyu detaylı değerlendirdiklerini ifade ederek, “”Şu anda resmen açıklanmadı ama federasyon süreci öldü. Bundan sonra farklı yolların gündeme gelmesi icap eder” dedi.

“3’LÜ GÖRÜŞME RESMİ BİR GÖRÜŞME OLMAYACAK”

3’lü görüşmelerle ilgili de konuşan Berova, “3’lü görüşme resmi bir görüşme olmayacak” diyerek, BM Genel Sekreteri Guterres’in “taraflar ne zaman görüşme ihtiyacı hissederse biz BM olarak onların yanında olacağız” sözünü anımsattı ve sözlerini şu şekilde noktaladı; “ Ama Montana’dan bugüne geçen sürede net olarak şunu görüyoruz, ortak bir noktada uzlaşılamadı. Bu görüşmenin ayarlanış şeklinin bir sonraki seçimlerde seçim startı mı olacak düşünce içindeyiz. Bunu söylemek için kesin veriye sahip olmak lazım. Bu görüşmeden bir şey çıkmayacak. Anastasiadis Selanik’te toplantıya katıldı, sıfır askerin yanına doğu Akdeniz’de sondaj aramalarının sonlandırılmasını şart olarak masaya getirildi. Bu akılla gidilirse bir arpa boyu yol kat edilemez.”

Ulusal Birlik Partisinin tüzüğüne göre kimsenin “ben adayım” deme lüksünün olmadığına dikkat çekerek, yoklanan nabız ve yapılan anket sonucuna göre Genel Başkan Ersin Tatar’ın büyük ihtimalle aday olacağını dile getirdi.

Katıldığı TV programında Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kıbrıs meselesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili Özdemir Berova, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair UBP’nin teamüllerini anlatırken, Kıbrıs meselesi ile ilgili de 3’lü görüşmeye dair görüşlerini ortaya koydu.

“TÜZÜĞE GÖRE BEN ADAYIM DEME HAKKI YOK”

Berova Cumhurbaşkanı adayını Parti Meclisinin belirlediğine dikkat çekerek, tüzük içinde belirlenen bir madde olmadığını, UBP’nin ilk kez Cumhurbaşkanı adayı çıkarmadığını, daha önce çıkardığı adayı Cumhurbaşkanlığına yollayan bir parti olduğunu dile getirdi. “Parti geleneklerinde başvuru ile adaylık söz konusu değil” diyen Berova, kimsenin tüzüğe göre “ben adayım” deme hakkının bulunmadığını kaydetti. Berova sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu görev parti meclisi tarafından tevdi edildiği zaman teamüllere göre reddetmemesi lazım. Yokladığımız nabızlara ve anket sonuçlarına göre önümüzdeki dönem içerisinde benim şahsi öngörüm sayın Ersin Tatar çok büyük ihtimalle Cumhurbaşkanı adayı olacaktır”