SON DAKİKA

Bilişim Suçları Yasası onaylandı

Bu haber 29 Haziran 2020 - 21:41 'de eklendi ve 45 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü gündeminde yer alan “Bilişim Suçları Yasa Tasarısı”nı oy çokluğuyla onayladı.

Tasarıya ilişkin raporu okuyan Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, yasa tasarısının komitede oy birliğiyle kabul edildiğini ifade ederek, yasa tasarısını madde madde okudu ve milletvekillerinin bilgisine getirdi.

10 yıldır Meclis gündeminde olan bu yasanın bir türlü bu seviyeye getirilemediğini, ancak komitede özveriyle çalışarak taraf kim varsa dinlendiğini ifade eden Hasipoğlu, her katılan kurumdan da yazılı görüş aldıklarını, ciddi bir çalışma yaptıklarına inandığını belirtti ve “Bilgiler artık hayatımızın bir parçası, her şey telefonda, dolayısıyla eksiklikler olsa da bu yasanın geçmesi elzemdir” dedi.

Yasa önerisinin madde madde görüşülmesi sırasında yeniden söz alan Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, yasa tasarısında yapılmasını istediği değişiklikleri milletvekillerinin bilgisine getirdi.

Hasipoğlu, bu çerçevede yasa tasarısının 20. maddesinin (1)’inci fıkrasının (B) bendinde bulunan “mağduriyet yaratan” söz dizisinin çıkarılmasını ve yerine “hukuk davalarına konu olabilen” söz dizisinin konmasını önerdi ve diğer değişiklik önerilerini de şöyle sıraladı:

“20 (2) (C) Temel hak ve özgürlüklerin Anayasa’nın 11. Maddesine aykırı şekilde sınırlanması sonucunu doğuracak veya Anayasa’nın 24. Maddesinde yer alan düşünce, söz ve anlatım özgürlüğüne aykırı olacak biçimde erişimin engellenmesi kararı verilemez.

  1. maddesinin (3)’üncü fıkrasının (A) bendinde bulunan “ile bu madde altında yapılan emirnameye” söz dizisinin çıkarılmasını ve bu bentte sadece ‘Ceza Yasası’nın 63. Maddesine aykırı yayınlar’ ifadesinin yer almasını öneririm.”

Genel Kurul, önerileri oy çokluğuyla kabul etti.

Bilişim Suçları Yasa Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda dört maddede yapılan değişikliğin ardından oy çokluğuyla kabul edildi.