SON DAKİKA

Çaluda: “Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağız”

Bu haber 08 Kasım 2019 - 19:01 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

Ulusal Birlik Partisi Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda, Gezici Araştırma şirketinin yaptığı ankette halkın Ulusal Birlik Partisi’ne güven duyduğunun bir kez daha ortaya çıktığını, ilerleyen zamanlarda yapılacak olan anketlerde daha iyi sonuçların ortaya çıkacağına inanç belirtti.

TV Güneş’te “parantez” programına katılan Ulusal Birlik Partisi Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda, başta Gezici Araştırma Şirketinin yaptığı anket olmak üzere, Lefke’nin sorunları, Koalisyon ortakları ile ilişkileri, Kıbrıs meselesi konularında önemli değerlendirmelerde bulundu.

“ORANLAR BEKLEDİĞİMİZ ORANLAR”

Anket sonucunu değerlendirerek konuşmasına başlayan Çaluda, ortaya çıkan oranların kendileri tarafından beklendiğini ve seçim atmosferi yaklaştıkça bu oranın yükseleceğine inandığını belirtti.
“İlk turda yüzde 38’lerin üzerinde bitireceği bir görüntü var” diyen Çaluda, “UBP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde, en büyük partinin bu makama talip olmaması siyasi kurallarına ters gelir. Son kararı parti meclisi verecek, geleneklere göre, kamuoyunun da araştırmalarına göre sağın en güçlü partisi UBP’dir. Bence oranları artarak lehimize gelişecek ve seçimi kazanacağız. Burada sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi sorulmadı ankette, görünen o ki halk UBP’ye güven duyuyor. 2 ay sonra yapılsa daha da iyi sonuçlarla bizim lehimize açıklanacak sonuçlar çıkacaktır” şeklinde konuştu.

“İLÇE OLMADAN ÖNCE ALDIĞI HİZMETLERİ ŞİMDİ ALAMIYOR”

Aytaç Çaluda Lefke bölgesi ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde oldukça dertliydi. Lefke’nin 2 yıl önce ilçe olduğunu anımsatan Çaluda, ilçe olduktan sonra var olan mahkemelerinden olduklarını söyleyerek, bölge halkının isyan içinde olduğuna dikkat çekti. “İlçe olmadan önce aldığı hizmetleri şimdi alamıyor” diyen Çaluda, bölgede 12 bin üzeri üniversiteli olduğunu, yaklaşık 13 bin bölge sakini, buna ek olarak çalışma izinli vatandaşların da olduğunu vurgulayarak, bölgede polis müdürlüğünün olmadığını, sadece karakolun bulunduğunu ve toplam 25 polisin olduğu karakolda her polisin 1000 kişiye hizmet verdiğini dile getirdi. 300-400 gencin ev sahibi olmayı da beklediğini belirten Çaluda, “Toplu konut yok. kırsal arsa var, verilsin. Maraş’ın projesi hazır, Lefke’ye de bekliyorduk. Bu sorunların çözülmesini bekliyoruz” dedi.

NARENCİYE HAKKINDA…

Narenciye konusunda da bölgenin bir hayli sıkıntılı olduğuna dikkat çeken Çaluda şu ifadelere yer verdi; “33000 bin dönüm narenciye var, üretici çok sıkıntılı. 1974’ten bugüne bakıldığında, Rum’dan kalan narenciye 70 binlerdeydi. Bugün 33 000. On binlerce de ekili oldu. En az 50 bin dönüm narenciye kurutuldu. Yanlış politikalar yüzünden oldu. Bir narenciye bahçesini kalkındırmak için bir fidan için 10 yıl bekliyorsunuz. Çocuk gibi emek veriyorsun, bir şey almıyorsun. 10 yıldan sonra verimli bir bahçe oluyor. Tam yetiştiriyor, bu sefer Pazar sorunu çıkıyor. Ya da bir yetkili “narenciyeden vazgeçin, avokadoya dönün” şeklinde açıklama yapıyor. Bunu yönlendirecek olan ve pazarını yapacak olan Devlettir. Cypruvex utanç tesisi haline geldi. Siyasiler buradan elini çekmeli. Burası özerk olmalı, siyasiler müdahale etmemeli. Bayrak sallayanları oraya idareci atıyoruz. Uzmanları koymak gerekiyor. Siyasilere bağımlı olmayan inşaları koyuyoruz.”

“HERKES HADDİNİ BİLMELİ”

Koalisyon ortağı Halkın Partisinin Lideri Kudret Özersay’ın açıklamaları hakkında da konuşan Çaluda, “Benim de rahatsız olduğum açıklamalar var. Hükümet bir bütün. Orada ben varım da oluyor demek rahatsız ediyor” ifadelerine yer vererek, “Herkes haddini bilmeli” dedi. Çaluda, “Ben yapıyorum havası yaratmak doğru değil. Bu tip açıklamaları Başbakan vermeli. Gol atmak, doğru değil” şeklinde konuşarak UBP tabanında bu açıklamalardan dolayı rahatsızlık olduğunu söyledi. Çaluda sözlerini şöyle sürdürdü; “ UBP tabanında rahatsızlık var. Kendilerinin önde çıkmaya çalıştığı bir hava yaratmaya çalışıyorlar. Hükümetimizin ortağı, açıklama yapacak tabi ancak her şeyi ben yaparım tavrı bizi rahatsız ediyor. Bu memlekette alemin dürüstü sen misin diye soruyorlar. 4’lü koalisyonda neden ağzını açmadın. Sadece UBP’liler usulsüzlük yapıyor havası rahatsız ediyor, sesimizi yükselteceğiz.”

“HAKLARIMIZI KAZANMAMIZ LAZIM”

Son olarak Kıbrıs meselesi hakkında da konuşan Çaluda sözlerini şöyle noktaladı; “74’ten günümüze birinin burnu mu kanadı? Herkes özgürce kendi bölgesinde yaşıyor. Bu saatten sonra yapacağımız KKTC ekonomisini daha ileri taşımak olacak. vaktimizi bunlarla harcamayalım. Haklarımızı kazanmamız lazım. Onların ümit ettiği bir çözüm olacağına inanmıyorum.”