SON DAKİKA

Çavuşoğlu: “Rum kesimi hariç herkesle anlaşmaya hazırız”

Bu haber 06 Aralık 2019 - 17:39 'de eklendi ve 112 kez görüntülendi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya’da düzenlenen 5. MED – Akdeniz Diyaloğu Forumu’ndaki konuşmasının ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye ile Libya arasındaki mutabakata dair sorulan soruya Çavuşoğlu, “Bu gizli bir şey değil. Bizim meclisimizden geçen bir mutabakat zaptının gizli kalması mümkün mü? Adam gibi isteselerdi biz de verirdik Libya da verirdi” şeklinde yanıt verdi.

Roma’da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Uluslararası hukuka uygun bir şekilde iki egemen ülke bir mutabakat zaptı imzalamıştır. Dışişleri Bakanları olarak biz bunu yine İstanbul’da imzaladık, Cumhurbaşkanımızın huzurunda imzaladık.

Meclisimizden dün geçti. Şimdi Doğu Akdeniz’de biz başından beri hep şunu söylüyoruz. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hariç tüm ülkelerle bu konuda ikili ya da çok taraflı anlaşmaya hazırız. Bazı ülkeler bölgede tek taraflı adımları tercih ettiler ve Türkiye’yi eleştirmeyi tercih ettiler.

Şimdi hep aynı şeyi söylüyoruz, bugün ve yarın tüm görüştüğümüz Doğu Akdeniz etrafındaki ülkelerin yetkilileriyle bunu gündeme getiriyoruz. Biz hazırız” dedi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i kabulü sırasında gayet net bir şekilde Yunanistan’la da benzer bir mutabakat zaptının imzalanabileceğini söylediğini belirten Çavuşoğlu, “Biz Rum kesimini tanımıyoruz. İlerde Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm olursa, onlarla da yani Kıbrıs’ın geneliyle de Türk tarafının içinde olduğu, tabii ki yapabiliriz.

Ama Rum kesimi hariç bölgedeki tüm ülkelerle, buna Mısır da dâhil buna Lübnan da dâhil hepsiyle biz, zaten Suriye’nin şu an böyle bir derdi yok bu tür anlaşmaları ikili ve çok taraflı yapabiliriz. Çünkü biz bölgede işbirliğinden yanayız” dedi.

Yunanistan’ın, Libya’nın Atina’daki büyükelçisini sınır dışı etme kararıyla ilgili de konuşan Çavuşoğlu, “Yaptıkları çok yanlış. Diplomatik nezakete de sığmaz. Bir ülkeyi tehdit etmek doğru mu? Bu gizli bir şey değil. Bizim meclisimizden geçen bir mutabakat zaptının gizli kalması mümkün mü? Eğer ülkenin güvenliği bakımından gizli bir belge değilse ben bunu rahatlıkla paylaşırım.

Bu Libya için de geçerli. Libya’ya telefon açıp da o belgeyi derhal bana göndermezsen büyükelçini sınır dışı edeceğim diye tehdit edersen, Libya belki şu anda kendi içinde ve dışında çok sorunlar yaşıyor olabilir ama gururlu bir ülke ve millettir ve böyle bir tehdide boyun eğmez. Adam gibi isteselerdi biz de verirdik, Libya da verirdi” dedi.