SON DAKİKA

Çelik: Atina Türkiye üzerine AB veya başkalarından baskı yaparak bir problemi çözemez

Bu haber 04 Haziran 2021 - 9:23 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi.

“Türkiye-Yunanistan ilişkileri konusunda gelinen son noktayı değerlendirir misiniz?” sorusunu yanıtlayan Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Atina ziyaretini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da NATO Zirvesi kapsamında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşeceğini belirten Çelik, Atina’nın, Türkiye’nin üzerine AB’den veya başkalarından baskı yaparak bir problemi çözebilmesinin söz konusu olamayacağını vurguladı.

Çelik, “Atina, Ankara ile Atina arasındaki bir problemin çözülmesini istiyorsa, Türkiye ile Yunanistan arasında makul bir zemine kavuşulmasını istiyorsa bunun tek bir yöntemi vardır o da bu mesele hakkında Türkiye ile Yunanistan’ın bir uzlaşıya varmasıdır.” dedi.

Miçotakis’in “Tarihimizde ilk defa Türk-Yunan ilişkilerindeki sorunları Avrupa Birliği-Türkiye sorunu haline getirdik.” şeklinde ifadesinin bulunduğunu aktaran Çelik, bu yöntemle Türkiye’ye hiçbir şeyin yaptırılamayacağının altını çizdi.

Ömer Çelik, “Bu coğrafyadaki sorunlarımızı kendimiz çözeceğiz. Münhasır ekonomik bölgelerle ilgili ortaya çıkan ihtilafta oraya Fransız gemisini davet edip Fransız bayrağı göstermekle çözülecek meseleler değil bunlar. Bu sorunu ya Türkiye ile çözeceksiniz ya da bu sorun çözülmeyecek.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin deprem, ekonomik kriz gibi zor zamanlarda Yunanistan’ın yanında olduğunu anımsatan Çelik, “Türkiye, dostluğu tarihin süzgecinden, meydan okumalarından geçmiş, dostluğundan herkesin fayda göreceği bir ülkedir. Bu çerçeveden baktığımızda Atina, meselesini Ankara ile çözmek konusunda bir irade ortaya koyarsa bu süreç rahatlıkla işler. İkincisi de herhangi bir şekilde maksimalist talepleri masaya getirip bunları bir müzakere zemini gibi sunmayacaksınız. Masaya ön koşulsuz oturulması gerekiyor.” diye konuştu.

Çelik, meseleleri müzakere yoluyla çözmeyi, bu mekanizmaların sağlıklı bir şekilde işlemesini arzuladıklarını vurgulayarak, “Türkiye-Yunanistan arasındaki hiçbir müzakere mekanizması Türkiye tarafından durdurulmamıştır. Her zaman Yunanistan tarafından durdurulmuştur. Biz müzakereye, iyi komşuluk ilişkilerine, hukuka, hakkaniyete uygun bir yaklaşıma her zaman hazırız.” ifadesini kullandı.