SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Seçimi… Saner: “Yetki Parti Meclisi’nde”

Bu haber 09 Ekim 2019 - 18:09 'de eklendi ve 127 kez görüntülendi.
UBP Genel Sekreteri Saner Cumhurbaşkanlığı seçimi için kararı kimin vereceğini bir kez daha net bir şekilde ortaya koydu: “Yetki Parti Meclisi’nde”
Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner Cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylık süreci ile ilgili yaptığı değerlendirmede, kararı UBP Parti Meclisinin vereceğini ifade ederek, net bir tarih verememekle birlikte büyük ihtimalle Ekim ayı sonunda ismin açıklanabileceğini kaydetti.
BRT’de katıldığı programda soruları yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nin adayı, koalisyon ortağı ile ilişki ve çalışmaları değerlendirmesinin yanı sıra, muhalefetin bazı eleştirilerine de yanıt verdi. “KARARI PARTİ MECLİSİ VERECEK” Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nin adaylık süreci ile ilgili sorulan bir soruya Saner parti tüzüğünü hatırlatarak, tüzükte sadece Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayı parti meclisinin belirlediğini yazdığını kaydetti. Saner, adayın ismini ekim sonunda açıklayacaklarını dile getirerek, tüm yetkili organlarda konuşulduktan sonra kararı parti meclisinin vermesi gerektiğine dikkat çekti.
“ADAYLIK TEVDİ EDİLİR”
Program sunucusunun Ersan Saner isminin adaylar arasında geçtiğini hatırlatması üzerine Saner, hiçbir zaman aday olmadığını, kimsenin de Cumhurbaşkanlığı gibi bir göreve “adayım” deme lüksünün olmadığını kaydederek, “adaylık bir kişiye tevdi edilir, bu sahis ağırlıklı olarak parti başkanı ya da toplumda yer etmiş bir kişi olur. Bu çerçevede hiçbir gün ve hicbir yerde adaylık ile ilgili ne görüş ortaya koydum, ne de yorum yaptım. Genel sekreter olmamdan dolayı böyle bir görüşü savunan arkadaşlar olabilir ama UBP aday adayı bile kabul etmedi UBP. Gönlünde Cumhurbaşkanlığı yatan arkadaşların bazi soylevleri olabilir ancak partinin ilkelerine baktığımizda henüz UBP aday adayı bile kabul etmiş değildir bu konuda yetki tamamen parti meclisindedir. Parti meclisi Cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceğini iyi biliyor” şeklinde konuştu.
“KKTC’NİN YAŞATILMASI İÇİN GEREĞİNİ YAPMAK ZORUNDA…”
Ersan Saner, “Sağ partilerin bu makamı nasıl secimde alırız?” yorumunun yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Çatı aday X,Y,Z partiden olur diyemem. Kendini sağ olarak niteleyen herkesin kazanabilecek adayın arkasında durup KKTC’nin yaşatılması için gereğini yapmak zorunda olduğuna inanıyorum. Güçlü adayın etrafında kenetlenerek sağ kesimin kazanması için toplanması gerekir” ifadelerine yer verdi. Her hangi parti veya isimle resmi görüşme yapmadıklarının da altını çizen Saner, sadece günlük konuşmaların olduğunu kaydetti.
“AĞIZLARINDAN ÇIKANI KULAKLARI DUYARSA İYİ OLUR”
Program sunucusu Halkın Partisi’nin bazı Milletvekillerinin “Halkın Partisi bazı Milletvekillerinin siyasetin dilini değiştirdi” yönündeki açıklamalarının hatırlatması üzerine Saner, Halkın Partisi bizim hükümet ortağımız, yalnız biraz ağızlarından çıkanları kulakları duyarsa iyi olur diye düşünüyorum. Siyasetin dilini değiştirip değiştirmemek zamanlamayla ilgili olarak ifade edilmişse kendilerine pay çıkarmaların ne denli doğru olacağını halka bırakıyorum. Topluma verdikleri mesajda benim gösterdiğim özeni onların da göstermesini bekliyorum ve istiyorum” şeklinde cevap verdi.
“HANGİ ANAYASA PAKETİNDEN BAHSEDİYORLAR?” Yeniden Doğuş Partisi’nin bahsettiği anayasa paketine de değinen Saner, YDP şov yapmaya devam ediyor diyerek, “Hangi anayasa paketinden bahsediyorlar?” sorusunu sordu. Saner, YDP’nin Mecliste 2014 yılında görüşülen Anayasa değişikliği paketinde bulunan 10-13 maddeden 4-5 tanesini alıp öneri diye ortaya koyulduğunun altını çizerek, “Hem copy paste yapacaksın, hem de onu da doğru yapamayacaksın. Bunlar özellikle bu dönemlerde popülizm yapmak için atılan adımlardır. Halk kimin ne olduğunu iyi biliyor. Bu ülkede 1962 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türk Milletvekili kayboldu ve hala daha bulunamadı. Neden, halkı ile yaptığı temaslardan dolayı. Dokunulmazlık bu tip görevlerde çok önemlidir. Meclisteki 50 kişinin her biri bu zırhın arkasına saklanarak hukuki güç sağlamaya çalışmaz. UBP tarihi boyunca hiçbir araştırma komitesine ret oyu vermedi. Biz inandığımız yolda, KKTC’nin yaşatılması için adım atmaya devam edeceğiz. Bizi kopyalamak isteyen partileri de şefkatle kucaklayacağız” ifadelerine yer verdi.
“BİZİ ÇEKİŞTİRENLER BİZİ İZLEMEYE DEVAM ETSİNLER”
Yeniden Doğuş Partisinin, UBP’den bazı üyelerin YDP’ye geçtiği iddiası üzerine Saner, “YDP Genel Başkanı başka nereden üye çalmak için gece yatıp dua edecek?” diyerek, YDP’den istifa edip UBP’ye katılmak isteyenlerin listesinin kendisinde olduğunu kaydetti. YDP’nin nasıl üye yazdıklarını bildiğini de dile getiren Saner, UBP’nin kimseyle yarışacak durumda olduğunu düşünmediğini, şu an itibariyle 3000 müracaat olduğunu ifade etti ve “Bizi çekiştirenler bizi izlemeye devam etsinler” dedi.