SON DAKİKA

Dikmen’in CTP’li Belediye Başkanı Yüksel Çelebi hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Bu haber 12 Ekim 2021 - 21:09 'de eklendi ve 494 kez görüntülendi.

Dikmen Belediye Başkanı CTP’li Yüksel Çelebi, belediye hudutlarındaki köy yollarının tamiratına ilişkin ihalede akıl almaz şeyler yapıyor.

İhalenin sonucuna ilişkin toplantıyı ihale komitesi üyelerine son anda bildiren Çelebi, üyelerin tamamının toplantıya katılmalarını beklemeden kendi başına ihaleyi iptal etmek istedi.

Çelebi, Dikmen Belediyesi’nin seçilmiş belediye meclis üyesi de olan ihale komitesi üyesinin kendisini bunu yapma yetkisi bulunmadığı yönünde ikaz etmesi üzerineyse öfkelenerek sert hareketlerde bulundu ve hakaretler yağdırdı.

Dikmen Belediye Meclisi Üyesi Necati Muhtaroğlu, yaşadıklarını Haber Güneş’e anlattı.

Belediye hudutlarındaki köy yollarının yama ve diğer tadilat işlemleri için ihaleye çıkıldığını ifade eden Muhtaroğlu, belediye mühendislerinin söz konusu ihale için 3 milyon 800 bin TL’lik keşif bedeli hesapladıklarını anlattı.

Söz konusu ihaleye üç farklı firma tarafından teklif verildiğini, bir firmanın ise keşif bedelini çok düşük bularak davet edilmesine rağmen ihaleye katılmadığını söyledi.

Muhtaroğlu, söz konusu ihale için dört kişinin yer aldığı bir ihale komitesi oluşturulduğunu, komitede kendisinden başka Başkan Yüksel Çelebi ile iki belediye meclis üyesinin daha bulunduğunu kaydetti.

Başkan’ın sekreteri tarafından kendisine Pazartesi günü ihalenin sonuç toplantısının yapılacağı bilgisinin saat 12.00 sıralarında verildiğini ifade eden Muhtaroğlu, kendisinin de bu tip toplantıların komite üyelerinin en az 72 saat öncesinden haberdar edilmeleri yönündeki sözlü ve yazılı talepleri bulunduğu hatırlattığını aktardı.

Necati Muhtaroğlu şunları kaydetti:

“Yine de kendisini saat 13.30 sıralarında arayarak toplantıya katılacağımı Başkan’a bizzat ilettim. İşlerimin yoğunluğuna rağmen saat 16.00 olarak duyurulan toplantıya katılmak üzere 16.10 sıralarında toplantı salonuna geldim. Ancak Başkan Yüksel Çelebi’nin kendi başına teklif zarflarını açtığını ve sonrasında ihaleyi iptal ettiğini söyleyerek kendi başına toplantıyı sonlandırdığını öğrendim. Başkan Çelebi daha sonra iptal etmediğini, kararı ertesi güne bıraktığını söyledi. Kendisine bunu tek başına yapma yetkisi olmadığını hatırlatarak, alınan kararlara ilişkin tüm gerekçelerin şeffaflık ilkesi doğrultusunda karar defterine yazılmış olması gerektiğini ve karar defterini görmek istediğimi ilettim. Bunun üzerine öfkelenerek karşı çıktı ve “gerekçeleri yarın yazacağız” dedi. Ben buna karşı çıkınca da karar defterine sadece yarına ertelendiği ifadesini yazdırdı. Ben de karar defterini imzalarken gerekçeyi eklemek istedim. Başkan bunun üzerine öfkesini bana yönelterek defteri zorla elimden aldı ve şahsına yönelik hakaretler etti.

Bana “okuduğunu anlamıyorsun, geri zekalı mısın” diyen Çelebi, belediye meclisinde temsil ettiğim Ulusal Birlik Partisi’ni de hedef alan sözlerle “UBP sütten emzikten kesilen adamları aday yapsın” dedi.

Ardından aynı üslubunu sürdürerek beni odadan kovdu. Ben de hem şahsıma, hem aileme hem de temsil ettiğim partiye uygun düşmediği için kendisine aynı üslupla karşılık vermek yerine olay yerini terk ettim.

Ancak bu olayın bir karşılığı olması gereğinden hareketle, konunun yargıya yansıması amacıyla hem polise giderek Yüksel Çelebi hakkında suç duyurusunda bulundum hem de bir dilekçe ile yaşananları Dikmen Belediyesi’nin bilgisine sunarak gereğinin yapılmasını talep ettim.

Başkan Yüksel Çelebi’nin bu tarz tavır ve davranışlarıyla ne yazık ki ilk kez karşılaşmıyoruz. Yüksel Çelebi daha önce de başka ihalelerde benzer davranışlar gösterdi. Kendi görüşü doğrultusunda kararlar çıkması için uğraştı. Ancak bu son olay bardağı taşıran son damla olmuştur. O nedenle de gereğinin yapılması için kendisi hakkında suç duyurusunda bulundum.”