SON DAKİKA

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Rosemary Di Carlo ve Jean-Pierre Lacroix ile görüştü

Bu haber 01 Mart 2021 - 22:11 'de eklendi ve 749 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Siyasi İşler ve Barışı İnşa İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Rosemary Di Carlo ve Barışı Koruma Operasyonlarından Sorumlu Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ile 1 Mart 2021 tarihinde iki ayrı video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakan Ertuğruloğlu muhataplarına 27-29 Nisan 2021 tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilecek 5+BM gayri resmi görüşme öncesi KKTC’nin görüşlerini aktardı.

Ertuğruloğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin de belirttiği üzere, 5+BM formatındaki gayri resmi görüşmenin amacının taraflar arasında ortak zemin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi olduğunu ifade ederek, KKTC’nin toplantıya iyi niyetli ve yapıcı bir tutumla katılacağını vurguladı.

Bakan Ertuğruloğlu, sürecin bu kez farklı olması gerektiğini belirterek, olası bir müzakere sürecinin iki tarafın egemen eşitliği temelinde başlamasının kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşmaya varılmasına hizmet edeceğine inandığını vurguladı.

Ertuğruloğlu, Jean-Pierre Lacroix ile yaptığı görüşmede ise, Kıbrıs Türk tarafının Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün KKTC’deki faaliyetlerine ilişkin görüşlerini kayda geçirdi.