SON DAKİKA

DOĞU AKDENİZ’DE OLMAYAN DOĞALGAZ KAVGASI

FUAT NALCIOĞLU[email protected]
EKONOMİ POLİTİKA
Bu haber 13 Ocak 2020 - 10:20 'de eklendi ve 527 kez görüntülendi.

 Çoğu Kıbrıslı Lefkoşa’daki Saray Önünü dünyanın merkezi sansa da, dünyanın merkezi Doğu Akdeniz’dir.

  Doğu Akdeniz Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği odak noktasındadır. Bu özelliği sayesinde Doğu Akdeniz hem bölge ülkelerinin, hem de dünyaya hakim olma niyetinde olan ülkelerin büyük ilgi odağındadır.

  Doğu Akdeniz’de doğal gaz yataklarının olduğu ve bu yataklarda ‘yüklü miktarda’ doğal gaz olduğu iddia edilse de, bence dünyanın merkezi olan Doğu Akdeniz’de bu yataklarda doğal gaz vardır. Ancak bu doğal gaz iddia edildiği gibi ‘yüklü miktarda’ değildir.

  Bütün dünyanın gözü Doğu Akdeniz’de, onlarca ülkenin yüzlerce savaş gemisi, Doğu Akdeniz’de dolaşmaktadır.

  Kıbrıs’ta misafir olarak bulunan ve biz Türklerin kendilerine gösterdiğimiz engin hoşgörümüz ve sağladığımız olanaklar sayesinde şimdilerde Kıbrıs’ta sahip gibi davranan Rum Ortodox Kilisesi mensupları, Kıbrıs’ta esas sahip Türkleri yok sayarak, Türkiye düşmanlığı ekseninde, İsrail, Mısır ve Yunanistan ile Doğu Akdeniz’de bir çok anlaşmalar yaparak, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve bizim hak ve çıkarlarımızı gasp etmeye çalışmaktadırlar.

  Rum Ortodox Kilisesi mensuplarının yöneticileri, İsrail, Mısır ve Yunanistan ile birlikte hazırladıkları ve sözde Doğu Akdeniz’deki yeterli olmayan doğal gazı Avrupa’ya taşıyacak EASTMED projesi bir ‘çizim proje’ olmaktan öteye gidemeyecektir.

    Amacı Türkiye’yi ve biz Kıbrıs Türkünü ‘kapana kıstırma’ olan bu hayali çizim proje EAST MED ile Doğu Akdeniz’deki EGEMENLİK haklarımızı gasp etme niyetlerini, anavatan Türkiye Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları mutabakatı ve askeri işbirliği anlaşmaları ile bozmuştur.

  Doğu Akdeniz’deki yoğun EGEMENLİK mücadelesi, asırlardır devam etmektedir. Ülkemiz Kıbrıs da bu egemenlik kavgasının orta yerinde durmaktadır.

  Asırlardır süren bu egemenlik kavgasının odağında bazan ‘ticaret yollarının kesiştiği bölge’ bazan Süveyş Kanalı, bazan ‘batmayan uçak gemisi özelliği’ yanında bugünlerde ‘doğal gaz’ gerekçe gösterilerek sürdürülen mücadele tamamen bir EGEMENLİK mücadelesidir.

  Doğu Akdeniz’de en egemen ülke Türkiye’dir. Doğu Akdeniz’de en büyük kara parçası ve buraya en çok sahili olan ülke de Türkiye’dir.

    Türkiye’nin ve biz Kıbrıs Türkünün bölgemizdeki  hak ve çıkarlarımızı sonuna kadar koruyacağız. Bu hak ve çıkarlarımızda gözü olanlara bölgemizde göz açtırmayacağız.