SON DAKİKA

DSÖ koronavirüs tedavi ve aşısına eşit erişim girişimi başlattı

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 21:44 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 tedavilerinin, aşılarının ve zengin ülkeler tarafından satın alınması yerine, tüm ihtiyacı olanlara sağlanması için bir “teknoloji erişim havuzu” başlattı.

Girişim, çoğunlukla küçük ya da gelişmekte olan 37 ülke tarafından desteklendi.

WHO Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus Covid-19 teşhis, tedavi ve önleme araçlarının “tüm insanlar için erişebilir olması gereken küresel, kamusal ürünler olduğunu” söyledi.

DSÖ Başkanı “Bilim bize çözümler veriyor ama bu çözümlerin herkesin işine yaraması için, dayanışmaya ihtiyacımız var” dedi.

Girişim için ilk teklifi Kosta Rika yapmıştı. Teklifte, katılımcıların geliştirdikleri bilimsel bilgi, veri ve fikri mülkiyeti gönüllü bir şekilde ortak bir havuza konması öngörülüyor.

İlaç ve aşılara ek olarak, gelişmiş tanı testleri, tıbbi araçlar, sağlık koruma ekipmanları ve salgının yavaşlatılmasında yararlı olan tüm diğer teknolojiler de teklifte yer alıyor.

Ancak dünyanın en büyük ekonomileri ve aralarında ABD, İngiltere, Çin ve İsviçre’nin de bulunduğu ilaç üreticisi ülkeler, girişime henüz destek vermedi.

Bu ülkelerin, girişimin geliştirdikleri yaşamsal önemdeki ilaçların fikri mülkiyet haklarından vazgeçmesi için bir emsal oluşturmasından çekindikleri belirtiliyor.