SON DAKİKA

Erdoğan ve Tatar ortak basın toplantısı düzenledi

Bu haber 22 Ağustos 2019 - 21:06 'de eklendi ve 358 kez görüntülendi.
Başbakan Ersin Tatar Ankara’ya gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yer alan görüşmesi yarım saat sürdü.
Görüşmenin ardından Erdoğan başkanlığındaki yemekli heyetler arası görüşmeye geçildi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Tatar arasında gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye ile KKTC arasındaki yakın işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik hususlar ile Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına dair faaliyetler ve Kıbrıs meselesine ilişkin son gelişmeler ele alındı.
Başbakan Tatar’a ziyaretinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da eşlik ediyor.
Öte yandan Erdoğan Tatar görüşmesi sırasında Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.
Heyetlerarası görüşme sonrasında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ersin Tatar ortak basın toplantısı düzenledi.
Erdoğan, bölgede yaşanan gelişmeler işaret ederek, “dün Kıbrıs Türklerinin kanını akıtarak adayı ele geçirmeye çalışanlar, bugün de siyasi ve ekonomik saldırılarla aynı amacın peşindedir” dedi.
Türkiye ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki haklarına vurgu yapan Erdoğan “”Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yok sayan hiçbir proje hayata geçirilemez” ifadelerini kullandı.
Kıbrıs Türklerinin varoluşunda Türkiye’nin bugüne kadarki katkısına değinen Başbakan Ersin Tatar da, “Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarını korumak için Türkiye’nin yaptığı fedakarlıklar bize güç vermektedir” dedi.
Başbakan Tatar, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin Kıbrıs Türk Halkı için vazgeçilmez bir yaşam koşulu olduğunun altını çizerek, “Bir anlaşma durumunda Türkiye’nin garantör ülke olarak tek taraflı müdahale hakkının olması gerekir” şeklinde konuştu.
Tatar, Kıbrıs’ta bir federasyon olasılığının kalmadığına da vurgu yaptı.

(AYRINTILAR GELECEK)