SON DAKİKA

Gazimağusa’da yaptırılan Atatürk büstlerinin açılışları gerçekleştirildi

Bu haber 25 Kasım 2021 - 10:37 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki Atatürk büstünün açılışını gerçekleştirdi.
Tatar, büstün açılışında yaptığı konuşmada, Öğretmenler Günü’nde başöğretmen Atatürk’ün büstünün açılışının oldukça anlamlı olduğunu söyledi.
Kıbrıs Türkü’nün Atatürk ilke ve inkılaplarını ilk günlerden itibaren benimsemiş bir toplum olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Ne mutlu bize ki Ulu Önder Atatürk’ün yaktığı meşalenin izinden yürümenin bahtiyarlığı içerisindeyiz” dedi.

Tatar, Kıbrıs Türkü’nün Atatürk’ün aydınlık ışığında çağdaşlık yolunda muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için büyük bir kararlılıkla yoluna devam ettiğini ifade etti.
Doktorların pandemi sürecindeki özverili çalışmalarına da değinerek, pandemi sürecinin başarıyla yürütüldüğünü dile getiren Tatar, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin bölge halkına büyük hizmetler verdiği ve Hastanenin eksikliklerinin ivedilikle giderileceğine inandığını ifade etti.

Tatar, dün Mücahit Komutanları Derneği tarafından Mağusa’da yaptırılan Atatürk büstünün de açılışını gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar açılışta yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün egemenlik ve özgürlüğünden asla vazgeçmeyeceğinin altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Gazimağusa’nın 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı öncesi büyük kahramanlıklara tanıklık ettiğini ifade etti.
Ulu Önder Atatürk’ün 1937 yılında subaylarına hitaben yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın önemine dikkat çektiğini söyleyen Tatar,  Lozan Antlaşması’nın 16. maddesinde, Kıbrıs’taki statü değişikliğinde ilk olarak söz hakkının Türkiye’ye verildiğini de  kaydetti.
Tatar, olası bir antlaşmanın ancak egemen eşit iki devletin iş birliğine dayalı olabileceğini söyledi.
İngiliz döneminden beridir Rum-Yunan ikilisinin hedefinin, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, milli mücadele yıllarında yaşananların asla unutulmaması gerektiğini belirtti.
Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilmeyeceğini belirten Tatar, Güney Kıbrıs kaynaklı spekülatif haberlere itimat edilmemesi gerektiğini dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar Öğretmenler Günü vesilesiyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla andı ve Kıbrıs Türkü’nün, Atatürk ilke ve inkılaplarını ilk günlerden itibaren benimsemiş bir toplum olarak yoluna emin adımlarla devam edeceğini dile getirdi.
ERGÜNEŞ
Mücahit Komutanları Derneği Başkanı Gözkamaş Ergüneş de yaptığı konuşmada,  Mücahit Komutanları Derneği tarafından büstünün açılışının Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından yapılmasından duyduğu mutluluğu ifade etti.