SON DAKİKA

Geçitkale İHA üssü oluyor

Bu haber 13 Aralık 2019 - 21:57 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi.

Geçitkale Havaalanı İnsansız Hava Araçları – İHA ve Silahlı İnsansız Hava Araçları SİHA konuşlandırılmak üzere Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verildi

Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında KKTC’nin savunulmasına yönelik önemli bir karar üretti.

Kurul, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeleri dikkate alarak, insansız hava araçları ile yürütülecek  faaliyetler  için kullanılması maksadıyla Geçitkale Havaalanı’nı Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanıma verildi. Karar öncesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da bilgilendirildi.

Bakanlar Kurulu’nun söz konusu karara ilişkin açıklaması şöyle:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti olarak , Doğu Akdeniz bölgesinde  yaşanan son gelişmeler ışığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Türkiye  Cumhuriyeti’nin meşru hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığının talebi üzerine Geçitkale Havalimanının insansız hava araçları ile yürütülecek  faaliyetler  için kullanılmasına izin verilmiştir. Anılan havaalanına dair yürürlükte bulunan sözleşmenin ilgili maddeleri uyarınca,  alınan bu karar hakkında sözleşmenin diğer tarafı bilgilendirilmiştir”

Havaalanı’na ilişkin yürürlükte bulunan sözleşmenin iptal edilmediği ve söz konusu ihtiyaç ortadan kalktığı andan itibaren yeniden uygulamaya gireceği ve geçen sürenin sözleşmeye ekleneceği de ayrıca kaydedildi. Bilindiği üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İsrail’den 8 adet İHA ve SİHA almış bulunuyor. Bunların 4 tanesi şu anda Güney Kıbrıs’a teslim edilmiş durumdadır…4’ü ise önümüzdeki dönem teslim edilecek.