SON DAKİKA

Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Mali Yılı Bütçesi meclisten geçti 

Bu haber 25 Ekim 2021 - 19:20 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Mali Yılı Bütçesi oy birliğiyle kabul edildi.

Tasarının mecliste görüşülmesi sırasında söz alan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülkenin içinde bulunduğu sorunlar ve siyasetteki sıkıntılara işaret ederek, özel bir gündemle toplanmış gibi bir gündemi olan meclisin çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları bertaraf edip, azaltabileceğini kaydetti.

Seçimin geldiğini herkesin gördüğünü dile getiren Çavuşoğlu, dünyada pandemiye bağlı oluşan sorunlar ve ülkenin ekonomik sıkıntılarının herkesin malumu olduğunu belirtti.

 “Bu ülke bizimdir, biz güzel katkılar yapmazsak bunlar bize başka türlü yansıyacaktır” diyen Bakan Çavuşoğlu, yapacakları katkılar için milletvekillerine teşekkür etti.

Çavuşoğlu, asgari müşterekte hedeflerinin ortak olduğunu ve meclisin toplanmasına herhangi bir zafiyet yaratmamak adına konuşmasını sürdüreceğini söyledi.

Kuraklıkla ilgili yapılan şikayetler konusunda vicdanının çok rahat olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, alçak orman arazileri konusun ülkede kanayan bir yara olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, yıllardır bu koçanı verecek komisyonların kurulup verilemediğine işaret ederek, sorunu çözmek için bir çalışma başlatıldığını aktardı.

Arazi kiralarının İçişleri Bakanlığı ve yerel yönetimlere bağlı olduğunu, hayvancıların mağdur edilmemesi için kendisinin sürekli uyarılarda bulunduğunu dile getirdiğini belirten Çavuşoğlu, Tarım Sigortası Fonu’nun birçok kalemden geliri olduğunu kaydederek, bu gelirler hakkında bilgi verdi.

Ülkede bulunan her türlü ürünün sigorta kapsamına alınabilmesi için çalışmaları bulunduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, tarım sigortasına bir inşaat mühendis alarak, mandıraları incelettirmek istediklerini aktardı.

Az sayıda kadroyla büyük işler yapıp, üreticilere büyük güvenceler verilmeye çalışıldığını ifade eden Çavuşoğlu, sigorta kapsamına alınan ürünlerin denetlenmesi ve kaynakların korunmasının önemli olduğunu söyledi.

Et konusuna da değinerek, “Hayvancı olmazsanız kaçakçı olamazsınız, normal bir insan hayvan kaçakçılığı yapamaz” diyen Çavuşoğlu, bu konuda iyi bir seviyeye gelebilmek için alışkanlıkların dışında bir mücadele içinde olduklarını kaydetti.

TÜK konusunda Maliye’den her zaman alacakları olduğunu ve kurumun şimdi de 30 milyon alacağı bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, TÜK’ün kapanması halinde özel sektördeki kişilerin fiyatları belirleyip, üretimi durdurabileceğinden kurumu yaşatmaya çalıştıklarını belirtti.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz da, Maliye Bakanlığı’nın Tarım Sigortası Fonu yetkilileriyle gelecek hafta görüşerek, çalışmalarını yapacağını ve ödemelerin gerçekleştirileceğini kaydetti.

Oğuz, 28 milyon borçlanmanın maaşları ödemek için olduğunu, gelecek hafta da Tarım Sigortası’nın ödemelerinin yapılacağını söyledi.

Tasasının madde madde görüşülmesi ardından bütünü oylanarak, Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.