SON DAKİKA

Güney Kore’de Daegu şehri koronavirüsün yayılmasına sebep olduğu gerekçesiyle bir kiliseye dava açtı

Bu haber 25 Haziran 2020 - 14:33 'de eklendi ve 100 kez görüntülendi.

Güney Kore’de koronavirüs salgının merkezi olduğu kabul edilen Daegu şehri, ülkedeki vakaların 5 bininden fazlasına yol açtığı gerekçesiyle şehirdeki bir kiliseye “sivil kayıp” davası açtı.

Güney Kore, virüsün Şubat ve Mart aylarında ilk olarak Shincheonji İsa Kilisesi üyeleri arasında geniş çaplı olarak yayılması sebebiyle, Çin’den sonra salgının çok sayıda kişiyi etkilediği ikinci ülke olmuştu.

Şehir, kiliseye, devletin getirdiği kısıtlama ve önlemlere uymadığı gerekçesiyle yaklaşık 82 bin dolarlık tazminat davası açtı.

Kilise ise hükümetin açıklamalarıyla uyumlu hareket ettiğini savunuyor.

Güney Kore’de 12 bin 400’ün üzerindeki koronavirüs vakalarının 5 bin 213’ünün, bu kiliseyle bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Daha önce de yetkililer şikayet dilekçesi vererek kilisenin belediyenin getirdiği kurallara uymadığını; ardından da takip amaçlı talep edilen üyelerin isim listesini paylaşmadığını bildirmişti.

Kilisenin kurucuları, koronavirüs kapıp daha sonra iyileşenlerin plazma bağışı yapmasını istemiş; 4 bin kilise üyesi de “iyi niyet göstergesi” olarak bağışçı olmayı kabul etmişti.

Ülkede 281 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.