SON DAKİKA

Hafta sonunda plajlara akan Amerikalılar sosyal mesafe tanımadı

Bu haber 25 Mayıs 2020 - 18:20 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

ABD’de iç savaşta ölenlerin anıldığı ulusal tatile denk gelen üç güne uzatılmış hafta sonunda plajlara akan Amerikalılar, halen bir çok eyalette uygulanan sosyal mesafe kurallarını büyük ölçüde ihlal etti.

Florida’da polis Cumartesi günü Daytona Plajı’nda yüzlerce kişinin katıldığı izinsiz bir partiyi dağıtırken, Missouri’de Ozarks gölünün çevresindeki barlar tıklım tıklım doluydu.

ABD’de koronavirüsle mücadele için oluşturulan özel çalışma grubunun başkanı doktor Deborah Birx, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada görüntülerin kendisini çok kaygılandırdığını söyledi.

“Sosyal mesafenin kesinlikle çok hayati önem taşıdığı konusunu sürekli vurgulamak istiyoruz. Eğer dışardaysanız ya da sosyal mesafe kurallarını uygulayamıyorsanız, maske takmalısınız” diye ekledi.

Missouri’deki St Louis’in belediye başkanı Lyda Krewson “İnsanların sadece uzun hafta sonu tatilinde eğlenmek uğruna böylesi tehlikeli davranışlarda bulunması sorumsuzluktur ve tehlikelidir” diye konuştu ve şimdi bölgede vakalar ile ölümlerin artacağı kaygılarının iyice arttığını söyledi.