SON DAKİKA

Hasipoğlu: Ad-Hoc komitenin kurulmasında yasal prosedür takip edilmiştir

Bu haber 18 Mayıs 2021 - 13:04 'de eklendi ve 54 kez görüntülendi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, BRT ekranlarında yayınlanan ‘Manşet+’ programına telefon bağlantısı ile katılarak, dün Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek kurulan Ad-Hoc Komite konusunda açıklamalarda bulundu.

Hasipoğlu, “UBP tek bir vekil için ara seçim istemiyor. Dolayısıyla burada yapılması gereken erken genel seçim tarihini şimdiden belirlemek. Bu konuda da bir uzlaşı olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Seçim tarihi hangi komite tarafından belirlenecek şeklinde bir tartışma yaşandığına işaret eden Hasipoğlu, şöyle devam etti:

2 tane öneri var. Biz Nisan’ın ilk haftasında olsun diyoruz. Sebebi de, önemli bir gerekçemiz var. Pandemi ortamı devam ediyor, düzeltilmesi gereken ekonomik bir süreç var. Bu düşünceden hareketle biz bu yıl içerisinde olmaması gerektiği düşüncesindeyiz. Hukuk Komitesinde Herhangi bir sonuç çıkmayacak bu yüzden geçici bir özel komite oluşturulması yönüne gittik. İktidarın çoğunluk oyuyla geçti.

Hukuk Komitesinde eşitlik olduğu için bir sonuç çıkmayacaktı. Dolayısıyla bir tıkanma olacaktı. Bunu bile bile komitenin gündemine getirilmesi söz konusu olamazdır. Ad-hoc Komiteyi düşündük. Grubu olmayan tüm partilen bunun içerisinde olacak. Birçok dönemde birçok yasama yılında oluşturulmuştur.

2021 yılı içerisinde halkımızı yeniden bir sandığa götürmek istemiyoruz. Haziran ayında yerel seçimler olacağı için en uygun tarih Nisan diye düşündük. 2022 yılı içerisinde hangi ayda olacağını tabi ki tartışabiliriz.

Hukuk Komitesinde diğer partilerin söz hakkı olmayacaktı. Diğer 2 parti, 2022 yılındaki seçim tarihine sıcak bakmıyordu uzlaşı olabileceğini düşünmedik. Bu gerekçeyle Ad-Hoc Komitesinin oluşturulmasında karar kıldık.

Tamamen Meclis Başkanımızın da açıkladığı üzere meclis iç tüzüğüne uygun gerçekleştirilmiştir. Yasal prosedür takip edilmiştir.”