SON DAKİKA

Hasipoğlu: BM iki devletli yapıya olumsuz yaklaşım sergilemedi, bizi dinlemeye istekli

Bu haber 12 Ocak 2021 - 20:21 'de eklendi ve 368 kez görüntülendi.

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Kıbrıs Türk tarafının masaya ‘egemen eşitlik temelinde, iki devletli’ çözüm önerisiyle oturacağının altını çizerek, “BM bizi dinlemeye, anlamaya, ortak vizyon olup olmadığı konusunda çaba içine girmeye istekli ve inançlı. Bırakın iki devletliliği görüşelim. Rum tarafını da memnun edecek bazı açılımlar yapacağız” dedi.

Katıldığı bir televizyon programında 40 yıl boyunca federasyon görüşüldüğünü ve bir netice alınamadığını belirten Hasipoğlu, “Bırakın, destek verin, iki devletliliği görüşelim” diyerek, Rum tarafını da memnun edecek bazı açılımlar yapacaklarını belirtti. Hasipoğlu, her iki tarafında kazanacağı bazı adımları atmayı planladıklarını vurguladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin mevcut statükodan beslendiği için “federasyon görüşelim” dediğini belirten Hasipoğlu, “Rumlar gasp ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek sahibi olarak kendini kabul ettirdi, AB de buna ortak oldu” dedi ve “Bizi masada oyalamak için ‘federasyon görüşmeye devam edelim’ diyor” ifadelerini sözlerine ekledi.

“ÖNERİLERİMİZİ REDDEDEN TARAF HEP RUMLAR OLDU”

2011 yılındaki komite önerilerinin hala masada olduğunu dile getiren Hasipoğlu, “Yabancı devletlerle nasıl anlaşma yapacağımızı, paylaşımın nasıl olacağını oturup konuşalım. Fon da kurulsun gibi öneriler yaptık. Önerilerimizi reddeden taraf hep Rumlar oldu. Bu BM raporlarında da yazıyor” dedi.

Bir paylaşım olması gerektiğinin altını çizen Hasipoğlu, “Ada etrafındaki zenginlikleri paylaşma konusunda anlaşamazsak, o zaman KKTC deniz yetki alanı çerçevesinde faaliyetlerini gerçekleştirecek. Ama en azından bir netlik ve uzlaşı olacak. Güney Kıbrıs’ın Türkiye ile ilişkileri de normalleşecek. İki devletli çözümün böyle menfaatleri var” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI ‘TEK’ KİMLİK SÖZ KONUSU OLABİLİR”

“Yönetimi paylaşmak istemiyorsanız, siz kendi egemenliğinizi biz de kendi egemenliğimizi yönetelim diyoruz” diyen Hasipoğlu, günün sonunda iki devlet uzlaşırsa uluslararası camiada tek uluslararası kimliğin de söz konusu olabileceğini aktardı.

“Biz Kıbrıs Türk halkı olarak adanın eşit egemeniyiz diyoruz” ifadelerini kullanan Hasipoğlu, masaya egemen eşitlik temelinde oturmak gerektiğini belirterek, bu düşünceye BM’nin de olumsuz bir yaklaşım göstermediğini kaydetti. BM’nin Kıbrıs Türk tarafının ‘iki devletli çözüm’ düşüncesini kayda geçirdiklerini söyleyen Hasipoğlu, “Bizim düşüncelerimiz BM’nin yeni parametreleri olacak” dedi.

“BM BİZİ DİNLEMEYE İNANÇLI VE İSTEKLİ”

5+BM’nin önemini işaret eden Hasipoğlu, “Masa başında düşüncelerimizi ortaya koyacağız. Hem BM hem de Rum tarafı açısından menfi bir bakış açısı olsaydı toplantı gerçekleşmezdi. BM, bizi duymaya, dinlemeye, ortak vizyon olup olmadığı konusunda çaba içine girmeye istekli ve inançlı” ifadelerini kullandı.

Maraş adımıyla ilgili konuşan Hasipoğlu, “Maraş ile iki devletli düşüncemize paralel bir adım atıldı. Maraş kapsamlı federasyon görüşmelerinin bir parçasıydı. Bir gün ‘Güney Kıbrıs yönetimi bizle paylaşırsa, biz de Maraş’ı Güney Kıbrıs’a bırakacağız’ anlayışı hakimdi. Artık bu anlayışa son verdik. Bu başlıktan çekip çıkardık. Güzelyurt içinde aynı şey geçerlidir. Maraş KKTC toprağıdır. BM’ye verecek halimiz yok. KKTC kontrolünde, uluslararası hukuka uygun olarak bu açılımı yapıyoruz. Bakanlar Kurulu’ndan beklentimiz, toplanacakları en erken zamanda Maraş’ı asgari bölge statüsünden çıkarılmasıdır. İki devletli çözüm anlamında elimizi güçlendirecek bir adım oldu” diye konuştu.

(Kıbrıs Postası)