SON DAKİKA

HAYVANCILIK DAİRESİ BALON VE ASLAN BALIKLARI HAKKINDA UYARDI

Bu haber 19 Haziran 2019 - 12:57 'de eklendi ve 225 kez görüntülendi.

Hayvancılık Dairesi, adayı çevreleyen sularda görülen balon balığı, aslan balığı ve köpek balıkları hakkında, açıklama yapılmadan uzman görüşü alınması tavsiyesinde bulundu; uzman görüşü alınmadan yapılan bazı açıklamaların halk arasında huzursuzluğa neden olabileceğini uyarısında bulundu.

Daireden yapılan yazılı açıklamada, Hint okyanusu veya Hint-Batı Pasifik okyanusundan gelen ve zehirli olan balon balığı ve aslan balığı; açıkta görülen köpekbalıkları hakkında bilgi paylaşıldı.

Açıklamada, “Balon Balığının insanlara saldıracağı yönünde gerek sosyal medya ve kitle iletişim araçlarında gerekse yazılı basında yer alan ve hiçbir bilimsel veriye dayanmayan söylemlerin olumsuz etkilere yol açma ihtimali bulunmaktadır. Bu tarz bilgiler paylaşılmadan önce uzman görüşü alınması büyük önem taşımaktadır.

Son günlerde Balon balığı hakkında çıkan haberlere dikkat çekilen açıklamada, bu türlerin son yıllarda yayılımlarının büyük ölçüde arttığını, bu balıkların tümünün Hint okyanusu veya Hint-Batı Pasifik okyanusu kökenli olduğuna işaret edildi.

En istilacı yabancı tür balıklarından biri olan Lagocephalus Sceleratus’un (Balon Balıklarının), insanlar tarafından tüketilmesi nedeniyle birçok zehirlenme vakasının yaşandığı kaydedilen açıklamada, bu balıklara karşılık verilmemesi, beslenmeye çalışılmaması ve herhangi bir temastan kaçınılması gerektiğini bildirdi.

Balon balıklarının Japon yemeği “fugu” için kullanılan türler ile bir tutulduğu kaydedilen açıklamada,
ancak, kas dokusu ve derisindeki tetrodotoksin (TTX) nedeniyle, Japon Bakanlığınca izin verilen “fugu” balıkları listesine dâhil edilmediği belirtildi.

Balon Balıkları (Tetraodontidae, Canthigasteridae), Kirpi Balıkları (Diodontidae) ve Pervane/Ay Balıklarına (Molidae) ait türlerin satılmasının yasak olduğu kaydedilen açıklamada,
Türkiye’de de Balon Balığının kıyıya çıkarılması ve ticaretinin yapılmasının yasaklandığı belirtti.

Balıkçıların ağlarını temizlerken, gerek balon balıklarını gerekse diğer türleri tekne altına atmaması yönünde hassasiyet göstermeleri çağrısında bulunuldu.