SON DAKİKA

” İki devletli ‘çözüm’ ! “

Bu haber 28 Şubat 2021 - 20:39 'de eklendi ve 694 kez görüntülendi.

Birleşmiş Milletler genel sekreterinin, Nisan ayı içerisinde Cenevre’de toplamayı planladığı 5+1 Kıbrıs toplantısına, Türk tarafı, egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözüm modelini, ilk kez masaya getirecektir.

    İki devletli çözüm şekli konusunda cumhurbaşkanlığında yoğun bir çalışma yürütülmektedir. 

    Türk tarafı bu konuda büyük bir hazırlık içerisindedir.

     Birleşmiş Milletler bu toplantıda tarafları dinleyecektir.

     Taraflar pozisyonlarını ortaya koyup, Kıbrıs konusundaki duruşlarını, hem Birleşmiş Milletler yetkililerine, hem de karşı taraflara bildirmiş olacaktır.

     Bu toplantı, Türk tarafı için çok önemlidir. İlk kez, masaya yeni öneriler sunma imkanına sahip olacağız.

     Federasyonun Kıbrıs’ta bir çözüm şekli olamayacağı, Rumların Annan Planını reddederken ve Crans Montana’da yapılan Kıbrıs Konferansında, Türkiye ve Türk tarafının bütün iyi niyetli duruşuna rağmen, Yunanistan ile Rum liderliğinin birlikte devirdikleri masadan sonra daha iyi anlaşılmıştı.

     Bana göre Rum tarafı  Kıbrıs’ta hiçbir şekilde biz Türklerle bir ortaklık devletini   kurmaya asla razı olmayacaklardır.

     Rum tarafının, gizli/açık ajandası, Kıbrıs’ın bütününün onların olduğu yönündedir. 

     Rumların amacı, Türkleri adada bir azınlık durumuna düşürüp, günü geldiğinde de, tamamen Türkleri bu adadan yok etmektir. 

     Benim, KKTC Cumhurbaşkanı’na, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda ve Türkiye Dış İşleri bakanlığında, ‘egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm’ modeli üzerinde çalışan çok değerli diplomatlara ve bürokratlara bir önerim olacak.

     Madem ki Birleşmiş Milletler Nisan ayı içerisinde Cenevre’de toplamayı planladığı 5+1 toplantısında tarafların pozisyonlarını dinleyecek, biz Türk tarafı olarak, ‘egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm’ modelini masaya getirirken, önerimizin sonuna ciddi bir teklif daha ekleyelim.

    Ve diyelim ki, Kıbrıs’ın bütünü biz Türklerindir. Biz bir iyi niyet jesti olarak, son bir kez, Kıbrıs’ta misafir olarak bulunan Rumlara, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözüm modelini öneriyoruz. Bu önerimizi yıl sonuna kadar düşünsünler. Ya bu iyi niyet jestinizi olumlu karşılarlar ve Kıbrıs’ta yan yana barış ve huzur içinde yaşarız, ya da bu önerimizi ret ederlerse, biz tümüne sahip olduğumuz “Kıbrıs’ın bütününü esas sahibi olan biz Türklere iade edilmesini talep ederiz” diyelim.

    Bu önerinin  cesurca Cenevre’deki 5+1 Kıbrıs toplantısında, Türk tarafı olarak, masaya getirilmesini öneririm.

    Böylece, Rumlara da, kolayca reddedemeyecekleri bir teklif sunmuş oluruz.

    Aksi takdirde sadece ‘iki devletli çözüm’ modeli üzerinde durursak, tarih bize bir gün mutlaka soracaktır. “Bütünü bizim olan Kıbrıs’ın, yarısını hangi hakla, başkalarına vermeyi önerdiniz” diye..!