SON DAKİKA

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab Güney Kıbrıs’ı uyardı

Bu haber 06 Ocak 2020 - 13:55 'de eklendi ve 120 kez görüntülendi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Aya Napa’da 12 İsrailli gencin 19 yaşındaki İngiliz kadına toplu tecavüz konusuna yönelik soruşturmada yalan söylediği suçlamasıyla yargılanan İngiliz kadın olayıyla ilgili BBC’ye konuştu.

İngiliz Bakan, yalan beyan gerekçesiyle tutuklanan İngiliz uyruklu kadının davasıyla ilgili olarak Güney Kıbrıs makamlarını ‘doğruyu yapmaya’ çağırdı.

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e de kadına ilişkin endişelerini aktardığını ifade eden Dominic Raab, önceliğinin genç kadının serbest bırakılarak ülkesine dönmesi ve tedavisine başlanması olduğunu belirtti.

Raab, davanın İngiltere ve diğer yerlerde tepkilere neden olduğuna ve boykot çağrıları yapıldığına da dikkati çekti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın İngiliz turistlere Güney Kıbrıs’a seyahat uyarısı yapıp yapmayacağının sorulması üzerine, Dominic Raab seyahat uyarısının her zaman değerlendirildiğini söyledi.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Alithiya gazetesi ise, “İngilizler baskı uyguluyor” başlığını çektiği manşet haberinde, 19 yaşındaki İngiliz kadının tutuklanması durumunda, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Kıbrıs’a seyahat etmeyi düşünen kişilere başka seyahat önerisi vermekle tehdit ettiğini yazdı.

Haberde, Rum Mahkemesi’nin yarın İngiliz kadın hakkındaki cezayı açıklayacağı, ceza olarak da 1 yıl hapis cezası veya Bin 700 euro para cezası ya da her ikisi cezanın birlikte verilmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

Öte yandan, 19 yaşındaki kadının bir yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya olması nedeniyle hem İngiltere hem de Güney Kıbrıs’ta protestolar organize ediliyor.

Sivil Toplum Örgütü Gemini Project tarafından Londra’daki Güney Kıbrıs Elçiliği önünde bugün Kıbrıs saati ile 14.00’de bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütü KİSA da İngiliz kadının cezasının okunacağı Mahkeme önünde yarın sabah destek amaçlı gösteri düzenleyeceğini duyurdu.

(BRT)