SON DAKİKA

İtalya Başbakanı Conte Darbeci Hafter ile görüştü

Bu haber 09 Ocak 2020 - 13:31 'de eklendi ve 140 kez görüntülendi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Libya’da meşru hükümeti devirmeye çalışan darbeci General Halife Hafter ile Roma’da bir araya geldi.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, darbeci Hafter’in bugün öğleden sonra Roma’ya gelerek başbakanlık sarayı Chigi’de Conte ile görüştüğü bildirildi.

Haberlerde, Conte ile Hafter’in görüşmesinin birkaç saat sürdüğü belirtildi ancak içeriğe dair İtalyan başbakanlığından şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan, İtalyan basınında çıkan, ‘Brüksel’de temaslarda bulunan Libya’nın yasal temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın da akşam saatlerinde Roma’ya geleceğine’ ilişkin haberler, Trablus’tan yalanlandı.

Libya’da yerel bir televizyona konuşan UMH İçişleri Bakanı Fethi Başağa, bugün Brüksel’i ziyaret eden Serrac’ın başkent Trablus’a dönüş yolunda olduğunu söyledi.

Bakan Başağa, Libya’da herhangi bir ateşkesin ancak başkenti ele geçirmeye çalışan Halife Hafter güçlerinin, saldırı öncesindeki konumlarına çekilmesi halinde mümkün olduğunu ifade etti.

Başağa’nın açıklamasından kısa süre sonra Libya basını Serrac’ın başkent Trablus’taki Mitiga Havalimanı’na ulaştığını son dakika gelişmesi olarak duyurdu.