SON DAKİKA

Johnson’ın başdanışmanı Cummings’ten sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal ettiği suçlamalarına “pişman değilim” yanıtı

Bu haber 25 Mayıs 2020 - 19:12 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

İngiltere’de sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal ettiği gerekçesiyle istifası istenen Başbakan Boris Johnson’ın baş danışmanı Dominic Cummings, yaptıklarından pişmanlık duymadığını açıkladı.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Cummings, 27 Mart-14 Nisan tarihleri arasında ne yaptığını Başbakan’a anlattığını ve Johnson’ın kendisinden bunları kamuoyuna da açıklamasını istediğini belirterek uzun uzun olanları anlattı.

Karısının ve kendisinin Covid-19 belirtileri gösterdiği için çocuklarına bakım sorununu çözmek üzere anne ve babasının evine gitme kararı aldığını belirtti.

Gidişiyle ilgili Başbakan’la konuşmamasının hata olduğunu kabul eden Cummings, koronavirüs testi olmadığını açıkladı.

Medyada çıkan yanlış haberler nedeniyle tehditlere maruz kaldığını belirten Cummings, kısıtlamalara karşı olduğu sonucunun çıkarılmasının da yanlış olduğunu kaydetti.

Hem muhalefet partileri hem de Muhafazakar Partili bazı milletvekilleri, salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaları ihlal ettiği için Cumming’in istifasını istiyordu.

Danışmanını savunan açıklamalarda bulunan Johnson da Cummings’i görevden alması yönünde baskıyla karşı karşıyaydı.

Cummings’in, koronavirüs önlemlerinin en sıkı tutulduğu ve hastalık belirtilerini gösterenlerin kesinlikle evden çıkmaması gerektiği bildirilen dönemde, hastalanan eşi ve çocuğuyla birlikte Londra’dan 424 kilometre mesafede, anne, babası ve kız kardeşinin bulunduğu Durham’a gittiği ortaya çıkmıştı. Haberi ilk olarak Guardian ve Mirror gazeteleri vermişti.

Durham’a gittiğini doğrulayan Cummings, eşinden sonra kendisinin de hastalanması ihtimaline karşı 4 yaşındaki oğullarının bakıma ihtiyacı olabileceğini düşünerek ailesinin yanına gittiğini, ancak orada diğer aile fertlerinden ayrı bir mekanda karantinada kaldıklarını söylemiş, hükümet sözcüleri de ısrarla bunun kuralların ihlali anlamına gelmediğini ifade etmişlerdi.

Durham polisi, Cummings’in babası ile konuşup ziyaretle ilgili bilgi aldığını, ancak koronavirüs ile ilgili herhangi bir tavsiyede bulunmadığını açıkladı.