SON DAKİKA

KIBRIS’TA BİR TÜRK DİRENİŞ ÖYKÜSÜ (6)

FUAT NALCIOĞLU[email protected]
EKONOMİ POLİTİKA
Bu haber 26 Ağustos 2019 - 10:03 'de eklendi ve 894 kez görüntülendi.
LAĞONA SALDIRISI
Yoğun ateş altına aldıkları Raif dayının bağının olduğu tepeden uzun süre kendilerine bir karşılık verilmediğini fark eden Rumlar, Aydoğan tarafından da kendilerine ateşle hiç karşılık verilmemesi, kendilerini büyük bir afallamanın içine itmişti.  Tam da affalladıkları ve kendilerini boşlukta hissettikleri bir anda, biz dört mevziden birden yoğun bir atış başlattık. Rumların ‘nere uğradıklarını şaşırmalarına neden olan bu yoğun atışlarımızdan, kendilerine gelemeden, dağılmalarına neden olduk.   
  Galuca tepesinde konuşlu üstü beton korunaklı üç mevziden ve Kazım’ın bahçelerinin üzerindeki evin üzerine kurulmuş mevziden, Aydoğanlı Mücahit’lerin yoğun ateşi karşısında bir çok Rumun yaralanmasına, birliklerinin dağılmasına ve morallerinin bozulmasına neden olmuştu. Bu bozguna uğramaları da artık tekrardan toparlanıp karşı atışa geçmelerini engelledi. Bu da Rumlar bu savaştan da mağlup olmalarına sebep oldu.
  Lağona saldırısı kısa sürede, biz Aydoğanlı Mücahitlerin zaferi, Rumların ise mağlubiyetiyle son bulmuştur.
    Başta da yazdığım gibi, birinci büyük saldırıda kazandığımız üstün zaferin üzerimizde yarattığı yüksen özgüven ve yüksek moral, bize bu Rum saldırılarını da kolay geri püskürtmede önemli olmuştu. 
    Ancak diğer çok önemli olay da, iki kahraman, yüksek cesaretli genç Mücahidin Raif dayının da bağının olduğu tepeye gidip oradan köyümüze saldırmaya gelen Rum çapulculara ateş açmaları ve geri çekilmelerinin Rumlar üzerinde yarattığı ‘şaşırtma’ hareketinin de çok önemi büyüktü.
  Lağona saldırısının geri püskürtülmesine uygulanan tüm savaş taktikleri planlama ve uygulamanın tümünü, Galuca’da görev yapan kahraman Mücahitler tarafından planlanmış ve ustaca ve kahramanca uygulamaya konmuştur.
  Mutedenya saldırısında köyü ve silahlarımızı Rumlara teslim etmeyi düşünen köy komutanının, Lağona saldırısının geri püskürtülmesinde hiç bir katkısı olmamıştır.
  Biz Aydoğanlı kahraman Mücahitlerin Lağona saldırısını kısa süre başarı ile geri püskürtmemiz. Aydoğan’da 07 Ekim 1975 tarihine kadar sürecek 13 aylık Şanlı Aydoğan Direnişinin de temel taşı olmuştu.
  Lağona saldırısının geri püskürtülüp, saldırgan Rum çapulcuları uğrattığımız hazin yenilgi, o tarihten sonra ufak tefek çatışmalar hariç, Rumların, köyümüze esaslı başka saldırı planlamalarını engellemişti.
  Köyümüzde Türk askerinin var olduğu, 1964 yılından sonra Rumlar arasında çok yaygın bir inanış ve efsaneydi. Halbuki Aydoğan köyüne Türk Ordusuna mensup asker hiç gelmemişti. Ancak Aydoğanlı Mücahitlerin yıllarca o geniş bölgede yaptığı kahramanlıklar, Rumlar arasında böyle bir inancın yerleşmesine neden olmuştu. Bu da bize Rumlar karşısında bir üstünlük sağlamaktaydı.
(Devam edecek)