SON DAKİKA

Lübnan Savunma Bakanı Güney Kıbrıs’ta Türkiye’yi kınadı, Rum Yönetimi’ne destek verdi

Bu haber 15 Ekim 2019 - 17:23 'de eklendi ve 264 kez görüntülendi.

Lübnan Savunma Bakanı Elias Bou Saab, Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’deki (MEB) bütün faaliyetlerine destek belirtti.

Saab, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı da kınayarak, uluslararası toplumu, harekâtı durdurmak için eyleme çağırdı.
Rum radyosuna göre, Lübnan Savunma Bakanı Elias Bou Saab iki günlük ziyaret için bugün Güney Kıbrıs’a gitti. Bou Saab, ziyaretinin ilk gününde Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’le görüştü, görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi.
Rum ve Lübnan Savunma bakanları ve heyetleri arasında gerçekleşen görüşmede bölge güvenliği, Suriye’deki kriz ve gelişmeler, terörle mücadele, mülteciler ile arama ve kurtarma konuları ele alındı.
Elias Bou Saab, Rum Yönetimi’nin, tek yanlı ilan ettiği MEB içerisindeki faaliyetlerinin tamamına destek belirtti ve bu bölgedeki faaliyetlerinin “bu meseleleri barışçıl ve meşru yolla çözmeyi hedeflediğini” söyledi. Lübnanlı Bakan, ülkesinde çıkan yangınla mücadele için iki yangın söndürme uçağı gönderen Rum Yönetimi’ne teşekkür etti.
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde sürdürmekte olduğu Barış Pınarı Harekâtını kınayan Bou Saab, askerî harekâtı “istila” diye niteledi. Bou Saab “Uluslararası toplumu, bu insanî krizi durdurmak için harekete geçmeye çağırıyorum” dedi.
Elias Bou Saab ise bu ziyaretinde, Rum Yönetimi makamlarıyla iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme yöntemlerini görüşme fırsatı bulduğunu söyledi. Saab, “Lübnan’daki yangınları ve Kıbrıs’tan aldığımız yardım meselesini kısaca ele aldık” dedi.
MEB sınırlandırması konusuna da değinen Bou Saab, Güney’deki deniz kuvveti ile Lübnan’daki deniz kuvvetinin koordinasyon olanaklarını ele aldıklarını, iki ülkenin filolarını ve deniz üslerini genişletme niyetinde olduğunu söyledi, “MEB’lerimizde aynı akıbetle ve komşudaki aynı tehditlerle karşı karşıya bulunduğumuzdan, fayda sağlayabiliriz” ifadesini kullandı.
Angelidis ile görüşmesinde Suriye’deki durumu da ele aldıklarını anlatan Lübnanlı bakan “Bütün Arap Birliği Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki faaliyetlerini kınadı. Aynı pozisyondayız. Bu faaliyeti, bölgede istikrarsızlık yaratan bir  istila görüyoruz.AB’deki ve dünyanın her yerindeki bütün dostlarla  bu faaliyeti durdurmak için  işbirliği yapmamız gerekir çünkü bedelini birçok vatandaş ödüyor” dedi.
Lübnanlı Bakan, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri değerlendirirken ise “Sizi, bütün faaliyetlerinizde destekliyoruz. Çünkü Kıbrıs her zaman bu konuların barışçıl ve meşru yolla çözülmesiyle ilgilenir, ki biz de buna inanıyoruz” ifadesini kullandı.
Savvas Angelidis de Bou Saab’ın Güney Kıbrıs’ta olmasının, Güney Kıbrıs ile Lübnan’ın güvenlik ve savunma alanlarındaki ilişkilerini daha da güçlendirme ve derinleştirmedeki kararlılığını gösterdiğini söyledi.
“Bugün Suriye’deki güvenlik durumu, Doğu Akdeniz bölgesindeki durum ve jeopolitik çevre gibi ortak ilgi konularını ele alma fırsatı bulduk” diyen Angelidis şunları ekledi:
“Terörle mücadele ve yeni asimetrik tehdit ile mücadele ile mülteci krizinin etkilerini göğüslemeye dönük özel önlemleri ele aldık. Suriye halkıyla ilgili endişeleri dile getirerek, bölgedeki istikrarı tehlikeye sokan Suriye’deki durumu dikkatle izliyoruz.”
Savvas Angelidis, Lübnanlı dengi ile arama-kurtarma alanını ve bu alandaki işbirliklerini güçlendirme yöntemlerini de ele aldıklarını söyledi.