SON DAKİKA

Lute Anastasiadis ile görüştü

Bu haber 11 Ocak 2021 - 16:37 'de eklendi ve 1.280 kez görüntülendi.

BM Kıdemli Yetkilisi Jane Holl Lute bu sabah Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüştü.
Rum haber kaynakları, Kıbrıs sorununa ilişkin temaslarda bulunmak amacıyla adada olan Lute’un bu sabah saat 10:30’da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya geldiğini, görüşmenin yaklaşık iki saat sürdüğünü bildirdiler.
Habere göre, Anastasiadis-Lute görüşmesi sonrasında açıklamada bulunan Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, Anastasiadis ile Lute’un “BM Genel Sekreteri tarafından gerçekleştirilecek gayrı resmi konferans konusunda yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini” belirtti.
Kusios, Anastasiadis’in görüşmede, “BM Genel Sekreterinin 26 Ekim 2020 tarihli mektubu çerçevesinde gerçekleştirilecek gayrı resmi beşli konferansa katılmaya hazır olduğunu” dile getirerek “konferansın, Kıbrıs sorununa, üzerinde uzlaşılmış çözüm çerçevesi temelinde bir çözüm bulunmasını hedefleyen özlü görüşmelerin başlamasını sağlamasını ümit ettiğini söylediğini” vurguladı.
Kusios’a göre Anastasiadis görüşmede, “Kıbrıs sorununun çözümü için uygun ortamı sağlayacak özlü Güven Yaratıcı Önlemlerin de ileri götürülmesinin önemine dikkat çekerek tek taraflı eylemlerin uygun ortamın oluşmasına yardımcı olmayacağını” ifade etti.
Lute’un ise Anastasiadis’e, BM Genel Sekreterinin Şubat ayında gayrı resmi konferans düzenleme niyetinde olduğunu ilettiğini vurgulayan Kusios, Anastasiadis’in 14 Ocak tarihinde Rum Ulusal Konseyi’ni toplantıya çağırdığını da duyurdu.