SON DAKİKA

Oğuz: “Halk sağlığını düşündük diye suçlandık”

Bu haber 13 Temmuz 2020 - 16:35 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, Kıb-Et konusunda “keşke bu olay olmasaydı” diyerek, “Bu göreve bizi halk getirdi, burada hep vekil kalma gailemiz yok. O nedenle birine göbek bağımız da yok, cep bağımız da yok. Birinin adamı hiç olmadık ve olmayacağız” dedi.

Toplum sağlığı için üzerindeki yetkileri kimseye vermediğini ve vermeyeceğini kaydeden Oğuz, kimseyi hedef görmediğini ve kimseyi hedef yapmadığını, yasaların gösterdiği neyse onu yerine getirdiğini belirtti.

“Artık siyaseti de temizleyeceğiz, siyasetçiyi de” diyen Oğuz, halk sağlığı için çalıştıklarını anlattı.
“Halkı düşündük diye, halk sağlığını düşündük diye suçlandık” diyen Oğuz, kimseyi karalama derdinde olmadıklarını anlattı.

Üreticinin mağdurmuş gibi basına açıklamalar yaptığını söyleyen Oğuz, devletin veterinerinin doldurduğu belgede de tahribat yapıldığını kaydetti. Oğuz, bir mezbahada veteriner olmadan işlem yapıldığını belirtti.

14 yıldır faaliyetleri süren bir işletmenin neden bugün prosedürü eleştirdiğini soran Oğuz, veterinerin amacının sağlık kontrolü yapmak olduğunu ve sorumlunun da ne polis, ne gümrük, ne de veteriner olduğunu kaydetti.

İlgili suçun cezasını yasaya göre uyguladıklarını dile getiren Oğuz, şirketin kim olduğunun kendileri için önemli olmadığını belirtti.

Oğuz, ilgili firmanın hayvan kaçakçılığının sürdüğü konusundaki açıklamasına da işaret ederek, bu isimlerin kendisine iletilmesini istedi.

Kaçakçılıkla mücadelenin bakanlığın değil, belli kurumların görevi olduğunu kaydeden Oğuz, kendi görevleri çerçevesinde olaya müdahale ettiklerini anlattı.

Vicdanlarının rahat olduğunu ve veremeyecek bir hesapları olmadığını belirten Oğuz, konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü de sözlerine ekledi.