SON DAKİKA

Pilli: “2020 sağlıkta çözüm yılı olacak”

Bu haber 13 Aralık 2019 - 15:31 'de eklendi ve 186 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, bakanlık bütçesinin onaylanması sonrası meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, sağlıktaki sıkıntıları herkesin bildiğini ve sağlıkta politika olmayacağını, sağlığın herkes için önemli olduğunu kaydetti.

2020 yılının sağlıkta çözüm yılı olacağını, bunun sözünü verdiğini ve sözünün arkasında olduğunu ifade eden Pilli, hükümet ve bakanlık olarak hedeflerini koyduklarını ve bunları yerine getirmenin görevleri olduğunu söyledi.

Sağlıktaki sorunları sıkıntıları hep birlikte el ele vererek çözebileceklerini ifade eden Pilli, hedeflerinin, hastanelerdeki altyapı sıkıntısını gidermek, Güzelyurt Hastanesi’nin 2020 yılında bitirilmesi, bu hastanenin ne pahasına olursa olsun bitirileceğini, Girne’ye yeni bir hastane kazandırılacağını ve herkesin bunu göreceğini kaydetti.

Rehabilitasyon merkezi temelini yakında atacaklarını, Lefkoşa yeni hastanesinin inşaatına ise 2020’de başlanacağını ve bunun bütün planıyla programının yapıldığını ifade eden Pilli, sağlık otomasyon sistemi ile ilgili adımın atıldığını, hedefin konduğunu ve otomasyon sisteminin bu yıl içinde yüzde yüz çalışır duruma getirileceğini söyledi.

Pilli, otomasyon sisteminin en büyük hedefleri olduğunu ifade ederek, ilaç takip sistemi, randevu, hasta yönlendirme, laboratuvar gibi tüm hizmetlerin bu sistemle denetleneceğini kaydetti.

En fazla sevkin yoğun bakımda yaşandığını, bu yüzden yoğun bakım servislerine gereken yatırımı yapmak için gerekli adımları attıklarını söyleyen Pilli, Karpaz bölgesinde doktor sayısını artırmak için çok uğraştığını, bu sıkıntıyı çözeceğini ifade etti.