SON DAKİKA

Pilli: Bir başarısızlık olursa sorumlusu benim ama olmayacak

Bu haber 27 Ocak 2021 - 19:58 'de eklendi ve 234 kez görüntülendi.

Meclis’te bakanlığı bütçesi görüşülürken söz alan Sağlık Bakanı Ali Pilli, bugün gerçekten çok üzüldüğünü ve bu koltukta olmak istemediğini ifade etti.

Sıla Usar’ın bir yakınını kaybettiğini ve bugün Meclis’e gelemediğini, Usar’ın her zaman sağlığa büyük katkıları olduğunu ifade eden Pilli, Kudret Özersay’a da sağlığa katkılarından ötürü teşekkür etti.

Otomasyon sistemini hayata geçireceklerini, ilaç, malzeme, cihazlara ulaşmanın bu süreçte kolay olmadığını, yurt dışındaki ataşelerin çok katkısını gördüklerini, sağlık personelinin çok özverili çalıştığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerine bu süreçte her türlü kapıyı açtığını ifade eden Pilli, Sağlık Bakanlığı bütçesinde konuşma yapan milletvekillerine teşekkür etti, ancak çok sevdiği Tufan Erhürman’ın konuşmasına çok üzüldüğünü söyledi.

Pilli, çok çalıştıklarını ve bu kadar eleştiriyi hak etmediklerini, bu kadar eleştirinin “yazık ve günah” olduğunu ifade ederek, bu kadar eleştiriyi hak etseydiler ne kendisinin ne de müdürlerinin o koltukta oturuyor olacağını kaydetti.

Bu güne kadar neler çektiklerini kendilerinin bildiğini ifade eden Pilli, salgın döneminde hastanede yaptıkları çalışmaları anlattı, sıfır yatak kapasitesinden 200 civarı yatak kapasitesine ulaştıklarını, sağlıkçı sayısını, doktor sayısını, cihaz, altyapı, ilaç kapasitesini artırdıklarını bildirdi.

Özellikle Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçları ve malzemeleri ne zorluklar içinde getirdiklerini kendilerinin bildiğini ifade eden Bakan Pilli, sağlık alanında çok şeyi başardıklarını, başarı geldiği zaman da Ali Pilli olarak hiçbir zaman bunu kendisine mal etmediğini, bütünsel başarı olarak baktığını kaydetti. Pilli “Yine de bir başarısızlık olursa sorumlusu benim ama olmayacak, çalışacağız ve halkımızın sağlığını koruyacağız, yeter ki halkım tedbirlere kurallara uysun” diye konuştu.

Pilli, işletmelerin de önlemlere gereken önemi vermesi gerektiğini, vakaların, temaslıların saklanmaması gerektiğini, başarının hep birlikte sağlanacağını, bu savaşı kazanacakalarını, kararlarda belki bazı gecikmeler yaşandığını ancak birlikte başaracaklarını söyledi.

Salgından dolayı halkın da sağlık çalışanlarının da yetkililerin de yorulmuş veya usanmış olabileceğini, ancak salgının tüm dünyayı etkilediğini, kapanmaların her yerde olduğunu ifade eden Pilli, “Biz her zaman bu dönemde işimizin başında olduk, 24 saat çalıştık, ne tatil ne piknik yaptık” dedi.