SON DAKİKA

RESTORANTLARIMIZDA VE TENCERELERİMİZDE RUM KUZU ETİ PİŞİYOR

Bu haber 04 Mart 2019 - 6:30 'de eklendi ve 360 kez görüntülendi.

Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki alışveriş her zaman merak edilmiştir.
Kıbrıslı Türkler Güney’den ne kadar alışveriş yapıyor, Kıbrıslı Rumlar Kuzey’de ne kadar alışveriş yapıyor? Diye..
Bugüne kadar hep Kıbrıslı Türkler daha fazla alışveriş yapıyorlar. Rumlar daha az alışveriş yapıyorlar neticesi konuşulmakta idi. Evet doğrudur Rumlar, Kıbrıslı Türklere göre daha az alışveriş yapıyorlar. Bunun sebeplerini araştırmak gerekmektedir. 2018 yılı içerisinde Kıbrıslı Türkler Güney’den 7 milyon Euro civarında alışveriş yaparken, Kıbrıslı Rumlar Kuzey Kıbrıs’ta 4 milyon Euro civarında alışveriş yaptıkları söylenmektedir. Tabi nakit yapılan alışverişler de bu rakamın içerisinde değildir. Özellikle son 4 veya 5 aydır Euro’nun TL karsısında değer kazanması ile akaryakıt başta olmak üzere çoğu üründe avantajlı fiyatlar Rumlar için ortaya çıkmış ve Rumların alışverişleri çoğalmıştır. Fakat Kıbrıslı Türklerin neden Güney Kıbrıs’ı tercih ettiği çok konuşulur. Bunun nedeni Euro bu kadar artmış olmasına rağmen yine de birçok üründe avantajlı fiyatların ortada olması olabilir. Bu ürünlerin başını et ve et ürünleri çekmektedir. Özellikle kuzu eti nerdeyse yarı fiyata satılmaktadır. Bu da Kıbrıslı Türkleri güneyden alışveriş yapmaya zorlamaktadır. Restorancısından halkın tüm kesimine birçok vatandaş etini güneyden almakta ve hatta o kadar ileri gidilmiştir ki telefon ile sipariş verilmekte ve alınacak ürün alıcı gelene kadar hazırlanmaktadır. Kıbrıslı Türk kasaplara sorduğumuzda canlı hayvan üreticilerini suçlamakta , canlı hayvan üreticileri de kasapları suçlamaktadırlar. Aslında Güney’in tercih edilmesinden oldukça rahatsızdırlar fakat yine de hiçbir tedbir almamaktadırlar. İşte bu yüzden halkın büyük bir kısmı Güney Kıbrıs’ı tercih etmektedir. Euro’nun bu kadar yüksek olduğu zamanda bile vatandaşlarımız Güney’i tercih ediyorsa bunun nedeni araştırmalı ve çözüm metodları üretilmesi gerekmektedir. Evet Şu anda görevde olan hükümet den bu konu da herhangi bir düzenleme gelmemiş. Fiyatların düşmesi için alınan bazı tedbirlerde yeterli olamamıştır. Daha kalıcı kati tedbirler alınması gerekmektedir. Kıbrıslı Türkler olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kalkınıp gelişebilmesi için her kuruşumuzun kendi piyasamızda kalması çok ama çok önemlidir.
Zaten daralan piyasa ekonomisinde birde halkımızın Güney Kıbrıs’ta alışveriş yapması, paranın dışarıya kaçmasını sağlamaktadır.
Kıbrıslı Türklerin Kuzey Kıbrıs’tan alışveriş yapması ancak esnafımızın kendine çekidüzen vermesi ve devletimizin pahalılık konusunda alacağı tedbirler ile olabilir. Kalite ve uygun fiyattan vazgeçmemeliyiz.
Ülkemizde güney Kıbrıs’a geçemeyen Türkiye kökenli ve diğer üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarımız bulunmaktadır. Sadece onlar bize yeter” deyip kendimize çeki düzen vermezsek uzun vade de kaybeden yine biz oluruz.
Ülkemiz kaybeder devletimiz kaybeder.

COŞKUN BUNDAK[email protected]
YANKI