SON DAKİKA

SEN ONA “ANNE” DİYECEKSİN

EYLEM DOLMACI NALCIOĞLU[email protected]
ULUSAL BİLİNCİMİZ
Bu haber 13 Mayıs 2020 - 10:23 'de eklendi ve 32.501 kez görüntülendi.

Doğacak çocuk doğumdan bir gün önce Allah’ın  huzuruna çıkar.bebek;

– Allah’ım Dünya’ya gideceğim ve orada ne yapacağımı bilmiyorum.

– Ben senin için bir melek yarattım ve o seninle ilgilenecek.

– Allah’ım onların dilini bilmiyorum. Onlarla nasıl anlaşacağım?

– Senin için yarattığım melek, sana sabırla onların dilini öğretecektir.

– Allah’ım Dünya’da duyduğum kadarıyla çok kötülükler varmış. Onlarla nasıl başa çıkacağım bilemiyorum.

– Senin için yarattığım melek, seni canı pahasına kötülüklerden koruyacaktır. Merak etme.

Derken Melekler gelir ve Dünya’ya gitme zamanının geldiğini söylerler ve çocuğu Allah’ın huzurundan götürürlerken bebek tekrar sorar;

– Allah’ım benim için yarattığın meleğin adı ne?

– Adının önemi yok ama sen ona ANNE diyeceksin

     Bu hikayeyi çok severim her dilde farklı yazılıp söylensede “Anne” kelimesinin anlamı her dilde “sonsuz sevgidir ” ve  anneler evlatları için birer kanatsız Melektir.

“Cennet annelerin ayakları altındadır” hadisi de yüzyıllardır çocukların  annelerine karşı saygılı ve sevgi dolu davranışlarda bulunması  için söylenmiş güzel bir  hadistir. Peygamber (sav), bu mübarek sözleri annelere hürmetin ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır..

  Her kız çocuğu dünyaya gelirken gelecek de bir anne adayı olarak dünyaya gelir. Ve her çocuk doğarken de onunla birlikte bir anne de doğar, bir kadının  Anne olması dünyada olabileceği en güzel şeydir. Bir toplumun yarısını kadınlar diğer yarısını da erkekler oluşturur ancak erkekleri de dünyaya getiren anneleridır. Bu nedenle anneler toplumun mimarlarıdır diyebiliriz.  Annelerin hakkı ödenmez her yıl Mayıs ayının ikinci pazarı anneler günü olarak kutlanarak annelermizi mutlu etmek ve sevgimizi göstermek için özel çaba harcarken ülkemizde eksik olan “Anne haklarını” da  gündemimize getirilmesi gerektiğini düşünmekteyim.  Artık bunun zamanı geldi. Fedakarca toplumumuzun geleceği olan bugünün çoçukları geleceğin büyüklerini yetiştirirken toplumun mihenk taşı olan aile bütünlüğünü sağlarken  evinde hizmet veren annelerin vermiş olduğu bu hizmete değer vererek, doğum izni gibi verilmiş olan hakların yanında çalışmayan anneler için ‘ev hanımı’ bir meslek olarak kabul edilip, “annelik hakkı” ödeneği verilmelidir. Unutmayın mutlu ve güçlü  anneler mutlu ve güçlü  çoçuklar demektir. Bu da beraberinde mutlu ve güçlü  bir toplumu doğuracaktır..

    Bütün kocaman yürekli kadınların anneler günü kutlu olsun, dualarımız da cennet de ki annelermiz ile olsun. Anne vicdanı gibi sevgiyle kalın..