SON DAKİKA

Tabipler Birliği yeni yapılacak hastaneyi bıraktı eski hastanenin derdine düştü

Bu haber 18 Haziran 2021 - 18:32 'de eklendi ve 208 kez görüntülendi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Başkent Lefkoşa’ya yapılması planlanan ve ülkenin sağlık altyapısına uzun vadede ciddi katkı sağlayacak olan 500 yatak kapasiteli hastane ile ilgili “tuhaf” bir açıklama yaptı.
Hükümete yeni hastaneye ilişkin soruların yöneltildiği açıklamada, soruların Tabipler Birliği’nin uzmanlık alanı olan sağlıkla ilgili değil de, inşaat ile ilgili olması dikkat çekti.

Daha önce de, salgının başladığı ilk günlerde eski Cumhurbaşkanı Akıncı aracılığı ile kamuoyuna açıkladıkları raporla “salgında 20 bin kişinin öleceği” şeklinde duyuru yapan Tabipler Birliği bu sefer de yeni hastanenin inşaatını sorguladı.

Tabipler Birliği, hizmet ömrünü uzun zaman önce tamamlamış olan ve artık talepleri karşılamakta zorlanan şimdiki devlet hastanesi binasına ise sahip çıkarak, sağlık hizmetlerinin burada devam etmesini istedi.

Kıbrıs Türk Tabipleri, yeni hastanenin 500 yatak kapasitesini beğenmezken, ortaya bir rakam koyamadı.

Tabipler Birliği açıklamasında, 500 yatak kapasitesinin hangi kritere göre belirlendiği sorgulanırken, sağlık profesyonellerinin oluşturduğu bir örgüt olarak, ortaya kaç yatak kapasitesine ihtiyaç olduğuna ilişkin bir veri konulmamış olması dikkat çekti.
Diğer yandan Tabipler Birliği, daha önceden defalarca duyurulmuş olmasına rağmen, yeni hastanenin “şehir hastanesi” modeliyle inşa edileceği ve toplumun ekonomik kaynaklarının gereksiz yere tüketileceğini iddia etti.

Bunu yaparken, yeni bir hastane için harcanacak paraya da “gereksiz” diyen Tabipler Birliği, diğer taraftan defalarca açıklanmış olan “yeni hastanenin finansmanının tamamı Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanacak ve KKTC Sağlık Bakanlığı’na devredilecek” açıklamasını da görmezden gelerek, kamuoyunu belki de bilmeden yanıltacak bir açıklamaya imza atmış bulundu.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği açıklamasına, Mühendis ve Mimarlar Odası’nı da dahil etti.

Bu örgütün Pandemi Hastanesi konusunda bir türlü ortaya koyamadığı plan karşısında bekleme lüksü olmayan bir konuda by-pass edilmek zorunda kalınarak, ülke insanının acil ihtiyacı olan pandemi hastanesine en erken zamanda kavuşturulmuş olması göz ardı edildi.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, yaşanmış bu somut tecrübe olmasına rağmen, Mühendis ve Mimarlar Odası’nın yeni hastaneye ilişkin bir çalışma üreterek inşaatın o çerçevede devam etmesini istedi.

Tabipler Birliği’nin en fazla dikkati çeken sorusu ise hizmet ömrünü uzun yıllar önce tamamlamış olan kendilerinin de bu konuda defalarca bildiri yayımlamış oldukları Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin şimdiki binasının akıbetini sorgulaması oldu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, daha önceden bir çok kez “artık sağlıklı sağlık hizmeti verilemiyor” diye adlandırdıkları eski binanın hangi hizmeti vereceğini sordu.

Söz konusu açıklamanın toplum yararı gözetilerek yapıldığı yönünde bir ifade de kullanan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, akıllara vakaların tavan yaptığı dönemde “Federasyon” mitingine yaptıkları katılımla çok sayıda doktor ve sağlık çalışanı tarafından “toplum sağlığını hiçe saymakla” eleştirildikleri davranışlarını getirdi.

Öte yandan vatandaşlar söz konusu açıklamaya ilk tepki olarak, “yoksa bu hastaneye de mi karşı çıkıyorlar” şeklinde görüş belirttiler.