SON DAKİKA

Taçoy: “Geçmişin sorunları geleceğe taşınmayacak”

Bu haber 14 Ocak 2020 - 16:00 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile işbirliği içerisinde kurumun sürdürülebilir mali yapıya kavuşması için yeni bir adım attı.

Kıb-Tek’e geçmişten kalan borcu olanlar, ana parayı ödemek koşuluyla, peşin ödeme yaparsa faizin yüzde 80’i, taksitli ödeme yapması halinde ise faizin yüzde 65’i bağışlanacak. Son başvuru tarihi ise 14 Şubat 2020.

Sürdürülebilir mali yapıya sahip Elektrik Kurumu için peşi sıra adımlar atan yönetim, tahsilâtlarının artırılması için yeni bir uygulamayı daha devreye koydu.

“Geçmişten gelen kuruma olan borçların peşin ödenmesinde gecikme zamlarının %80’i, taksitli ödenmesinde ise %65’i tahsil edilmeyecek olmasının” toplumsal uzlaşıya da ciddi bir katkısı olacağını belirten Ekonomi ve Enerji Bakanı Taçoy, “Geçmişten gelen ve hem vatandaşlarımız hem de Kıb- Tek için önemli bir yük olan bir sorundan daha kurtulacağız” dedi.

Taçoy, borç hanesine yazan anaparanın bağışlanmayacağını, sadece borcun artmasına neden olan faizde indirim yapılacağını belirterek, “Böylelikle borcunu düzenli ödeyen vatandaşı da cezalandırmış olmayacağız. Hem kurum makul bir faizle tahsilatı yapmış olacak, hem de ciddi bir mali giriş sağlanacak” ifadesini kullandı.

Son 7 aydır elektrik enerjisine tek bir kuruş zam yapmadan, kurumun kendi ayakları üzerinde durmasının sağlandığını vurgulayan Taçoy, her Kıbrıslı Türk’ün bu yapıya sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Daha güçlü ve sürdürülebilir mali yapıya doğru ilerleyen Kıb- Tek’in tüketiciye etki edecek bu gibi adımları atmaya devam edeceğini söyleyen Taçoy, nihai hedefin dış etkenlerden etkilenmeyen bir fiyat politikasını yakalamak olduğunu söyledi.

Gerçekçi yaklaşımlarla KIB-TEK için yürütülen istikrarlı ve disiplinli çalışmanın meyvelerini verdiğini belirten Taçoy, “Kurumun yararına atılan her adımda çalışanın, çalışanın örgütlü bulunduğu sendikanın ve elbette kurum yönetiminin, kurumun çıkarlarını her türlü çıkarın üzerinde tutmasının etkisi büyük, onlara da teşekkür ediyorum” dedi.

Taçoy, kuruma borcu olanların 14 Şubat’a kadar başvuruda bulunmasını istedi.