SON DAKİKA

Taçoy: “Rum tarafı esas niyetini ambargo ve izolasyonlarla göstermekte”

Bu haber 09 Kasım 2019 - 16:29 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.

KKTC’ye çalışma ziyaretinde bulunan Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal ile beraberlerindeki ATO heyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından kabul edildi.

Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ve Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk’un da katıldığı görüşmede ekonomik konularda işbirliği olanakları masaya yatırıldı.

ATO özelinde ve Türkiye genelinde KKTC iş dünyası ve ekonomisine yönelik nelerin yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, mevcutun ötesinde daha yüksek kapasitede bir ticari işbirliğinin mümkün olduğu ve bunun KKTC ekonomisine önemli katkıları olacağı noktasında görüş birliğine varıldı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, ATO heyetini KKTC’de görmenin mutluluğun yanında ciddi bir heyecan ve güven yarattığını söyledi.

Günümüzde ekonomik işbirliklerinin taşıdığı öneme işaret eden Taçoy, haksız ambargolar altındaki KKTC ekonomisi için bu durumun daha fazla bir öneme haiz olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türkleri ile anlaşma istediğini sözde ifade eden Rum tarafının neden olduğu ambargo ve izolasyonların aslında esas niyeti ortaya koyan bir çıplak gerçek olduğunu ifade eden Taçoy, Kıbrıs Türk Halkı’nın yanında her zaman Anavatan Türkiye’nin olduğuna işaret etti.

Rum tarafının esas niyetinin silahla yok edemediği Kıbrıs Türkü’nü ekonomik anlamda ezerek yok etmek olduğunu vurgulayan Taçoy, AB’nin hazırladığı Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hayata geçmesini engelleyen ve hatta ortadan tamamen kalkması için çabalayan Rum tarafının, ağır aksak yürüyen Yeşil Hat Tüzüğü’ne de tahammül gösteremediğini ve çeşitli bahanelerle kısıtlamak istediğini anlattı.

Bakan Taçoy, Türkiye’nin hem devlet hem de özel sektör olarak ekonomik konulardaki destek ve yol göstericiliğinin önemli bir fırsat yarattığına değinerek, bu önemli fırsatı ekonomik değere çevirmek için birlikte yapılacak çok şey olduğunu belirtti.

“Rum tarafı ve AB bize istediği kadar ambargo ve izolasyon ile engel koymaya uğraşsın, Anavatan-KKTC işbirliği ve gönül birliği içerisinde tüm bu ambargo ve izolasyonları patlatır engelleri de yıkarız” şeklinde konuşan Taçoy, bakanlık olarak her türlü yardım ve desteğe hazır olduklarını söyledi.

Bir yandan Anavatan Türkiye hükümetleri ile kendilerinin KKTC hükümeti olarak ekonomik anlamda ciddi vizyonlar ortaya koyarak refah yarınları hazırlamak için çalıştıklarını anlatan Taçoy, diğer yandan her iki kardeş ülkenin iş insanlarının ortaklıklarının da ekonomiye bir başka kan ve can kattığını kaydetti.

Bugün ortaya koydukları birlik ve beraberlik resminin siyasi ve ekonomik anlamda doğru okunması gerektiğinin altını çizen Taçoy, askeri zaferle elde edilen siyasi başarı ile sağlanan barış, huzur ve güven ortamının yanına ekonomik başarıları ve refahı da eklemek istediklerini söyledi.

Bakan Taçoy, her iki ülkenin iş insanlarına sergiledikleri işbirliği için teşekkür ederek, gurur veren böylesi tabloların artması temennisinde de bulundu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN