SON DAKİKA

Tatar: “Kıbrıs konusunda artık alternatif düşünceler konuşulmalı”

Bu haber 08 Kasım 2019 - 19:23 'de eklendi ve 140 kez görüntülendi.

Başbakan Ersin Tatar, bir kabulünde yaptığı açıklamada şu anda üçlü görüşmeden bahsedildiğini ancak kendilerinin elde ettiği bilgilere göre Kıbrıs konusunda masada ciddi bir gelişme olmadığını belirtti.

Tatar, Guterres çerçevesindeki anlaşmanın başarısız bulunduğunu ve yapılan açıklamalarda da “artık bu neslin son denemesiydi” ifadelerinin kullanıldığını hatırlattı.

Zeminde ve referans şartlarında bir gelişme olmadan tekrar müzakere masasına oturmanın Kıbrıs Türkü’nün şu anda bir menfaatine olmadığını düşündüklerini söyleyen Tatar, şartların yerine gelmesi ve Kıbrıs’ta bir eşitlik temelinde anlaşma olması halinde müzakerelere oturulabileceğini kaydetti.

50 sene yapılan görüşmelerde federal temelde bir ortaklığın mümkün olmadığının ortaya çıktığını dile getiren Tatar, Rumlar ile Türklerin federal temel çerçevesinde ortak hiçbir şeyi olmadığını söyledi.

Kıbrıs konusunda artık alternatif düşüncelerin de konuşulması gerektiğine dikkat çeken Tatar, bunların da başında AB içerisinde iki devlet temelinde bir anlaşmaya götürecek bir yolculuğun da olabileceğini ve tüm bunları müzakere etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Siyasi eşitlik yerine, egemen eşitlik temelinde kendi devletine sahip çıkma noktasında olduklarını söyleyen Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünün kırmızı çizgileri olduğunu ve Türkiye ile ilişkilerinin de kimse tarafından bozulmasına izin vermeyeceklerini belirti.