SON DAKİKA

Tayvan liderinden Pekin’e sert sözler: “Çin’in bir parçası olmayacağız”

Bu haber 20 Mayıs 2020 - 21:19 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

“Tayvan, ‘tek ülke, iki sistem’ özerklik teklifiyle Çin’in bir parçası olmayı kabul etmeyecektir.”

Bu sözler, Çin’in ülkesi üzerinde egemenlik hakkı iddia eden Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’e ait.

Tayvan’da liderliğinin ikinci döneminin açılış merasiminde yemin ettikten sonra konuşma yapan Tsai, Tayvan ile Çin arasındaki ilişkilerin (İki Yaka) tarihi bir dönüm noktasına ulaştığını söyledi.

Çin ile diyalog halinde olmayı arzu ettiklerini belirten Tsai, “İki tarafın da bir arada yaşamak için bir yol bulma görevi ve uzlaşmazlığın ve farklılıkların artmasını engelleme yükümlülüğü var.” dedi.

Siyasi analistler, Tsai’nin konuşmasının ardından Pekin-Taipei hattında gerilimin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

“Pekin’in tek ülke iki sistem girişimlerine izin vermeyeceğiz”

Konuşması sırasında, “Burada barış, eşitlik, demokrasi ve diyalog kelimelerini tekrarlamak istiyorum.” diyen Tsai, “Pekinli yetkililerin tek ülke iki sistem gibi Tayvan’ı küçümseyen ve İki Yaka statüsünü zayıflatan girişimlerine izin vermeyeceğiz. Bu prensibimizden geri adım atmayacağız.” ifadesini kullandı.

“Tayvan ve Çin’in birleşmesi kaçınılmaz, hiçbir güç bunu engelleyemez”

Diğer yandan Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi Sözcüsü Ma Şiaoguang, başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Tsai’nin açıklamalarını değerlendirdi.

Tayvan’daki iktidar partisi yetkililerinin iki tarafın iş birliği ve iletişimini engellediğini kaydeden Ma, bu makamların “salgın bahanesiyle bağımsızlık arayışında olduğunu” ve dış güçlerle İki Yaka ilişkilerinin barışına zarar vermek için çabalarını artırdığını ileri sürdü.

Ma, Çin ile Tayvan’ın birleşmesinin “kaçınılmaz” olduğunu, hiç kimse ve hiçbir gücün bunu engelleyemeyeceğini savunarak, herhangi bir dış gücün Çin’in iç işlerine müdahale etmesini kesinlikle tolere etmeyeceklerini iddia etti.

Tayvan’ın bağımsızlığının zamanın seyrine ters düştüğünü ve çıkmaz yolda olduğunu belirten Ma, “Herhangi bir şekilde Tayvan’ın bağımsızlığını hedefleyen ayrılıkçı etkinliklere kesinlikle hiçbir boş alan bırakmayacağız.” şeklinde konuştu.