SON DAKİKA

TÜRKİYE ANTARKTİKA’DA GEÇİCİ BİLİM ÜSSÜ KURDU

Bu haber 25 Şubat 2019 - 10:34 'de eklendi ve 208 kez görüntülendi.

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Antarktika’daki geçici bilim üssünün kurulumunun tamamlandığını duyurdu.
Bakan Varank, “Bizim Antarktika’ya bilim üssü kurma projemiz var. Bu da sayın Cumhurbaşkanımızın vizyoner siyaset anlayışıyla ortaya konmuş bir proje. Bilim insanlarımız, 3. bilim seferlerini şu anda Antarktika’ya düzenliyor. Bizim Antarktika anlaşmalar sisteminde söz sahibi olup orada kalıcı bir üs kurmamız için bu bilim seferlerinin yapılması ve orada geçici bir üs kurma faaliyetinin gerçekleştirilmesi gerekiyordu.
Şunun müjdesini veriyorum; arkadaşlarımız resimleri yolladılar. Antarktika’da geçici bilim üssümüzü kurduk. Çok gururlandıran bir tablo var. Bayrağımızı oralarda dalgalandırmak, sancağımızı dalgalandırmak bizler için gurur verici. Ayrıca oldukça meşakkatli bir süreç, bilim insanlarımıza da teşekkürlerimizi yolluyoruz. Nasıl eziyet çektiklerini, nasıl fırtınaya tutulduklarını bana telefonda da anlattılar. Ülkemize hayırlı olsun inşallah” dedi.