SON DAKİKA

Türkiye’de AVM’ler kapılarını yeniden açtı

Bu haber 11 Mayıs 2020 - 15:07 'de eklendi ve 110 kez görüntülendi.

Türkiye yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle geçici süre kapatılan AVM’ler, gerekli önlemleri alarak kapılarını yeniden açtı.

Daha önce market, eczane ve hijyen ürünleri satan firmalar dışında hizmetlerini durduran alışveriş merkezlerinde (AVM), restoran, kafe, spor ve eğlence sektörü dışındaki iş yerleri faaliyete geçti.

Normalleşme süreciyle birlikte bugün kapılarını açan AVM’ler, Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan yeni tip koronavirüs (Kovid- 19) tedbirleri kapsamında hizmet vermeye başladı.

AVM’lerde, girişlerde yetkili çalışanların ateş ölçüm testine tabi tutulan müşteriler, maskesiz ve yakın mesafede içeriye alınmıyor.

Ateşi 38 dereceden yüksek olan müşteriler içeri kabul edilmezken, sağlık kuruluşuna gitmeleri isteniyor.

Bakanlık tarafından duyurulan “Kişi sayısı her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak” uygulaması AVM görevlilerinin uyarılarıyla sağlanıyor.

AVM girişi, koridorlar ve açık olan mağaza önlerinde belirli aralıklara zemine konulan uyarılar, sosyal mesafe sınırlarının belirlenmesi için kullanılıyor.

Yeme-içme, oyun alanları, sinemalar, mescitler, oto yıkama ve vale hizmetlerinin kapalı olduğu AVM’lerde, ilk gün seyrek bir müşteri yoğunluğu olduğu göze çarpıyor.

AVM mağazaları kendi inisiyatifleri dahilinde kepenk açacak.

Bu sebeple ilk gün bazı dükkanların müşteri kabul ettiği görülürken, kapalı kalmayı tercih eden mağazalar yoğunlukta.

Kapı girişlerinde, tuvaletlerde, yürüyen merdiven ve asansörler gibi birçok yerde yer alan uyarı levhalarında koronavirüsle ilgili bilgilendirme ve yapılması gerekenler müşterilere aktarılırken, AVM içinde yapılan anonslarla uyulması gereken hijyen kuralları sık aralıklarla hatırlatılıyor.

Sosyal mesafeyi korumak amacıyla asansörlerin kontrollü kullanıldığı AVM’lerde birçok noktada dezenfektan stantları yer alıyor.

Tüm çalışanların maske ve koruyucu eldivenle hizmet verdikleri AVM’lerde, yürüyen merdiven ve asansör gibi sık kullanılan alanlar dezenfeksiyon görevlilerince sık aralıklarla kontrol ediliyor.

Merkezi havalandırma sisteminin hem ortak alanlarda hem de mağazalarda kullanılmasıyla sadece dışarıdan gelen temiz havanın tek bir kaynaktan AVM içerisine ulaştırılmasına özen gösteriliyor.