SON DAKİKA

TÜRKİYE’YE İLTİHAK ETMEK

FUAT NALCIOĞLU[email protected]
EKONOMİ POLİTİKA
Bu haber 06 Ocak 2021 - 12:17 'de eklendi ve 2.476 kez görüntülendi.

Kıbrıs 1570 yılından beridir bir Türk yurdudur. Ve bu gerçek 450 yıldır hiç değişmeden günümüze kadar sürmüştür.

Kıbrıs’ta, bugün yapılması gereken tek gerçek, 1878 öncesi gerçeğe, dönülmesini sağlayacak bir mücadelenin başlatılmasıdır.

Kıbrıs’ta her görüş, gerek Türklerde, gerekse de Rumlar arasında savunulmaktadır.

Rumların  büyük bir ekseriyeti ‘Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını’ savunmaktadır. 

Rumlar arasında küçük bir azınlık ise ‘iki bölgeli iki toplumlu bir federasyonu’ ve/veya 1964 Kıbrıs Cumhuriyetine dönüşü de  savunanları bulunmaktadır.

Rumlar, Kıbrıs’ın Yunanistan ile hiç bir ilişkisi yokken bile, Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını yaygın bir şekilde haksızca ve hukuksuzca savunabiliyorken, biz Türkler arasında, ‘iki bölgeli iki toplumlu bir federasyonu savunanların yanına, ‘iki devletli bir çözümü da  savunanlar vardır., 

Kıbrıs’ın esas sahibi olan Türkiye’ye bağlanmasını savunanların sesi ise çok çıkmamaktadır.

Kıbrıs’taki esas gerçek ortada dururken, Kıbrıs’ın gerçek sahibi olan, Türkiye’ye bağlanmasını, Milli Varoluş Mücadelesinin  verildiği yıllarda, Kıbrıs Türkünün ekseriyeti, Kıbrıs’ın Türkiye’ye bağlanmasını çok güçlü bir şekilde savunurken, bugün bu görüş nerede ise hiç anılmıyor bile.

Halbuki Milli Mücadelenin verildiği yıllarda  ‘Kıbrıs’ta Türkiye’ye İlhak Partisi’ ve ‘Kıbrıs Türktür Partisi’ kurulup, bu görüş doğrultusunda ciddi bir mücadeleler başlatılmıştı.

O dönemler Kıbrıs’ta hakim İngiliz sömürge idaresi bu görüşleri baltalamak için, ‘KIBRIS TÜRKTÜR TÜRK KALACAK’ sloganının yerine ‘YA TAKSİM, YA ÖLÜM’ sloganını sahneye sürerek, Kıbrıs’ın gerçek sahibi Anadolu’ya bağlanması gerçeğinin önünü kapatmaya çalışmıştır.

Bugün de aynı senaryo ile ‘iki devletli çözüm’ senaryosu, Kıbrıs’ı esas gerçeğinden uzaklaştırıp, bütünü bizim olan yurdumuzun yarısını hiç bir hakları olmadığı halde Rumlara verme senaryosudur.

Kıbrıs Türkü artık özüne dönmeli ve Kıbrıs’taki gerçekleri göz önüne alarak, Kıbrıs’ın 1570 yılından beridir bir Türk yurdu olduğunu ve bu gerçek ışığında Kıbrıs’ın gerçek sahibi Türkiye’ye İLTIHAK edilmesi gerektiğini güçlü bir şekilde dile getirecek düzenlemeyi yapmalıyız.

KIBRIS TÜRKTÜR TÜRK KALACAKTIR..

KIBRIS’IN ANA YURDU İLE BİRLEŞMESİ için gerekli mücadelenin en üst seviyelere taşınması gerekmektedir.

Kıbrıs Türkünü bu konuda, SELF DETERMİNASYON hakkını kullanarak, anavatanı TÜRKIYE ile bütünleşme imkanını kullanmalıdır.

Bunu için de, ciddi mücadele edilmesi gerekmektedir.

Bu sağlandığı taktirde, Kıbrıs sorunu diye bir sorun, hem dünya gündeminden, hem de Birleşmiş Milletler gündeminden  kalkmış olacaktır.