SON DAKİKA

TVGÜNEŞ YAYINA BAŞLARKEN

TOLGAY TARIMAN[email protected]
TORBA
Bu haber 09 Şubat 2019 - 17:53 'de eklendi ve 1.141 kez görüntülendi.

Tümünüze sevgiler saygılar diyerek başlamak istiyorum söze. Bu haftadan itibaren her hafta bu minik köşemden dilim döndüğünce sizlere sesleneceğim. Yaşadığımiz bu küçücük coğrafyada göze batanları dillendirmeye, kulak tırmalayan sesleri de satırlara dökmeye çalışacağım.
Zaten gazeteler, televizyonlar ve radyolar toplum sorunlarına çözüm bulmak için kurulmadılar mı?
Biliyorum ve adım gibi eminim ki birçoğunuz artık siyaset haberleri dinlemekten, siyasi arenada yazılan olumsuzlukları okumaktan bıktınız. Ama siz siyasetten kopsanız bile siyaset sizden asla kopmayacaktır. Ülkemizde yaşanan her olay, her olumsuzluk, her yanlış mutlaka bir siyasinin ensesinde tokat gibi şaklayacaktır. Hiç kuşku yok ki bu tokatların en şiddetlisi ise sandıkta atılan tokatlardır.
Bir zamanlar siyaseti pek sevmediğimi söyler ve siyasi içerikli hiçbir konuya Torba programında yer vermeyeceğime inanırdım. Oysa çok yanılmıştım. Çünkü yaşadığımız her an siyaset arkamızda gölge gibi bizlerledir. Sokaktaki çukurdan söz etmek, yollara atılan çöpleri ve atanları eleştirmek insani bir vazife olduğu kadar da siyasi bir eylemdir. Yollardaki çukurlar ulaştırma bakanlığıni ve belediye başkanını rahatsız ederken, çevremizdeki kirlilik, ve düzensizlikten söz etmek de çevre bakanını ve yine belediye başkanını üzecektir. Medya aracılığı ile yapılan her uyarının ucu mutlaka bir siyaset adamına dokunur.
25 yıl önce yine böyle zamanlardı. Henüz ilk özel televizyonu kurmamıştım. Tek kanal olan BRT ekranlarında ilk kez sahneye çıkmış ve vatandaşa mikrofon uzatmıştım. Vatandaş bir anda alışık olmadığı şekilde aynaya bakar gibi kendini görmüş ve cesaretlenip konuşmaya başlamıştı. Onlar konuştukça konuştular, yukarıdakiler de rahatsiz oldular. onlar konuştukça sorunlar çorap söküğü gibi ortaya çıkıyor ve yetkilileri endişenlendiriyordu. Çok iyi biliyoruz ki Torba programı eleştirilmeye hiç tahammülü olmayan yukarıdakiler en azından aşağıdakilerin dertlerinden haberdar olmalarını sağlıyordu.
Bugünkü araç sürücüleri Lefkoşa DEVPA yakınındaki köprüden vızıl vızıl geçerken, o köprünün hangi şartlarda, ve ne çabalarla inşa edildiğini bilemezler. Hatırlayanlar çok iyi bilirler. Her sabah eski Kızılbaş köprüsünden işine gitmeye çalışanlar, yılan gibi uzayan otomobil kuyruklarında beklerken az mı sıkıntı çektiler… Beş hafta üstüste Torba programı Ķizılbaş köprüsünde yaşanan olumsuz tabloyu diline dolamış ve yeni yeni köprü hemen inşa edilmişti.
Hatta1995 girne dağlarındaki büyük yangının ardından yine Torba programının çağrıları sayesinde 90 bin fidan dikildiğini duymuşlar mı? Sanmıyorum.
İşte o gün bugündür siyaset kazanının tam ortasinda çalkalanıp duruyoruz. Tek farkla, ekranlarda ağlayarak, veryansın ederek değil, “güldürerek, güldürürken de düşündürerek” … uzun sozün kısası en azından “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” diyerek halkın gönlüne girmeyi başardık.
İşte şimdi yeniden yaşadığım bu heyecanı köşemden sizlerle paylaşmak istedim. Ulusal birlik partisinin yayın organı Güneş gazetesi çağın gereklerine uyarak, Haber Güneş adı altında internet haberciliğine adım attı. Ayni anda bir de Web Tv yayın hayatına atılıyor. Beni en çok ilgilendiren de bu zaten. Adını Tv Güneş koyduğumuz bu web tv benim kurduğum üçüncü televizyon olma özelliğini taşımakta.
Sadece partililerin değil, bu adada ve dünyanın dört bucağında yaşayan her Kıbrıslı Türkün ilgisini çekeceğinden hiç kuşkum yoktur. Tv güneşin genel yayın yönetmenliği ve işletme sorumluluğunu üstlenmiş olmaktan gurur duyuyorum.
Kalın sağlıkla, sağlıkla….