SON DAKİKA

UBP “YENİ DURUMA” UYGUN POLİTİKALAR ORTAYA KOYDU…

YAZI-YORUM
Bu haber 23 Ocak 2020 - 9:12 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.

Lütfen Kıbrıs meselesini hakikaten önemseyenler bugünden itibaren yazacaklarımı dikkate okusun.

Eleştirileri varsa yazsın.

Ama art niyetlilerin, para için milliyetçi görünenlerin okumasını istemiyorum.

Konun UBP’nin Cumhurbaşkanlığı seçim bildirgesidir…

Bana göre;-

1-Seçim bildirgesi federal bir çözümü değil, KKTC’nin yaşamasını ve yüceltilmesini esas alan bir anlayış ve ruhla yazılmıştır.

2-Seçim bildirgesine göre Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları aramalarıyla birlikte Kıbrıs konusunda “YENİ BİR DURUM ORTAYA ÇIKTI VE BU YENİ DURUM YENİ BİR VİZYONLA ELE ALINMALIDIR”.

3-UBP bu yeni durumu ve izlenmesi gereken politikayı “ ARTIK TOPRAKLARIMIZIN YANI SIRA GÖKYÜZÜ VE DENİZLERDEKİ HAKLARIMIZI DA İÇEREN MAVİ VATANI SAVUNMAK DURUMUNDAYIZ “ diye özetliyor…

4-UBP bu savunmanın ise,” Türkiye ile yakın askeri ve ekonomik ilişkileri devam ettirmekle mümkün olabileceğinin altını çiziyor.

5-VE UBP, ÇOK ÖNEMLİ GELECEĞE DAMGA VURACAK , O MİLLİYETÇİ GEÇİNEN AMA ASLINDA MİLLİYETÇİLİKLE ALAKASI OLMAYANLARIN GÖRMEK İSTEMEDİĞİ BİR AÇILIM YAPARAK “Bu bağlamda Garanti ve İttifak Antlaşmaları yürürlükteyken, KKTC’nin savunma alt yapısının güçlendirilmesi hedefimiz olacak, Türkiye ile bu konuda gerekli her türlü anlaşmanın yapılması yoluna gidilecektir. BU NE DEMEKTİR? BU MAVİ VATANIN KORUNMASI İÇİN HAVA VE DENİZ ÜZLERİ DEMEKTİR…İHA’LARIN GEÇİTKALE’YE GELMESİ İLE BAŞLAYAN YENİ SAVUNMA ANLAYIŞININ GÜÇLENDİRİLMESİ DEMEKTİR.

6-Milliyetçi geçinip de UBP’ye saldırmak için görmek istemeyenlerin aksine KKTC’ye duyarlı kişilerin UBP bildirgesinde görmekten memnuniyet duydukları şeylerden biri de bildirgede açıkça “ görüşme sürecinin Crans Montana’da Rum tarafının tutumu yüzünden çöktüğü ve bunun federal çözüm arayışlarının sonu olduğunun vurgulanmasıdır.

7-Bu çöküşten sonra hemen hemen tüm ilgili taraflar ortaya çıkan durumun Kıbrıs’ta federal çözüm arayışlarının sonu olduğu konusunda birleşmişlerdir.

8-HATTA VE HATTA BİLDİRGEDE , “ Sayın Akıncı, CRANS MONTANA’DAN SONRA ‘bu bizim neslin son federal çözüm denemesiydi. Başaramadık’ demesine de dikkat çekiliyor.

9-UBP Cumhurbaşkanlığı seçim bildirgesinde ayrıca bilinen federal çözüm denemelerine kapalı olunduğu da ifade ediliyor “ denenmiş yollardan giderek, aynı şeyleri tekrar ederek farklı bir sonuca gidilmesi mümkün değildir” deniliyor.

10-Ama UBP’nin yine de KIBRIS KONUSUNUN PARTİNİN ORTAYA KOYDUĞU KOŞULLARDA BİR ANLAŞMA İLE SONUÇLANMASINA KARŞI OLMADIĞI DA BİLDİRGEDE İFADE EDİLİYOR…Peki ama bunun aksini iddia edebilecek biri var mı? “Ben asla, ve hiçbir koşulda Rum tarafı görüşmem diyen biri var m? Bunu demek akla mantığa sığar mı? SIĞMAZ AMA BİZİM SÖZDE MİLLİYETÇİLER BU OLABİLİRMİŞ GİBİ AHKAM KESERLER…

11-Ama UBP’nin ortaya koyduğu koşullara bakıldığında rahatlıkla görülecektir ki UBP MASAYA OTURMAK İÇİN ÖNCE RUMUN SAMİMİYETİNİ SINAYACAKTIR. BU SEMİMİYETİN SINANACAĞI YER İSE HİDROKARBON KAYNAKLARIDIR.

O NEDENLE DE BİLDİRGEDE AYNEN ŞÖYLE DENİYOR:

“Crans Montana’da kalınan yerden görüşmelerin devamı mümkün değildir. İlk önce Rum tarafı ile ortak bir vizyon olup olmadığı belirlenmeli, Rum tarafında gerçek bir zihniyet değişikliği olup olmadığı saptanmalı, uygulamada zihniyet değişikliğinin bir ifadesi olarak ilk aşamada hidrokarbon aramalarında eşit mal sahipliği zemininde işbirliği yapılması için geçici bir komite kurulmalı ve çalışmalarına başlamalıdır. Bu, bölgede gelişmekte olan tehlikeli polarizasyon ve gerginliği de engelleyecek ve bölgesel işbirliğine zemin hazırlayacaktır.

( DEVAMI YARIN)