SON DAKİKA

Üstel: “Turizmi doğayı bozmadan geliştirmek hedefindeyiz”

Bu haber 12 Aralık 2019 - 20:26 'de eklendi ve 147 kez görüntülendi.

Taşkent Doğa Parkı’nın düzenlediği Kuzey Kıbrıs’ta Doğa Koruma Alanlarının Dünü, Bugünü ve Geleceği Sempozyum ve Çalıştayı başladı.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel yaptığı açılış konuşmasında, turizmin gelişimdeki önemine dikkat çekti ve bakanlık olarak yatırım yaparken ülkenin doğal güzelliklerinin korunmasının öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

Bu nedenle ülkede turizmi doğayı bozmadan, betona boğmadan, doğayı, ön plana çıkararak geliştirmek hedefinde olduklarını dile getiren Üstel, Çevre Koruma Dairesi’yle işbirliği halinde doğa sevgisi ve bilinci ile profesyonel olarak çalışan Taşkent Doğa Parkı ve bünyesinde bulunan Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü’nün, bu çalıştay vesilesiyle birçok kurum ve sivil toplum örgütü ile bir araya gelerek, doğa koruma alanları ile ilgili çalışmaları daha da ileriye götürme fırsatı yakalayacağına inandığını belirtti.

Üstel, ekonomik ve çevresel anlamda nesiller boyu devam edecek bir turizm başarısının ancak, sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla doğaya ve çevreye saygılı ve kaynakları koruma kullanma dengesini gözeten politikalarla mümkün olduğunu vurguladı.

Üstel, Bakanlığın koruması altında olan 10 farklı önemli Çevre Koruma Bölgesi olduğuna ve bunların yönetim planlarının oluşturulmasına yönelik yapılan çalışmalara ilaveten, yürürlüğe yeni giren Sulak Alanlar Tüzüğü sayesinde 34 sulak alanının korunmasına yönelik ciddi bir adım attıklarını da belirtti.